Exista pe lume un sunet supranumit si “Glasul Arhanghelului” care, de cate ori se face auzit, indeamna la smerenie! Una dintre partile frumoase a culturii pano-slave este arta sau mestesugul desavarsit al turnarii clopotelor. Inca din vechime zona Rusiei kievene este recunoscuta pentru centrele sale celebre de turnare a clopotelor.

Unul dintre discipolii vechilor mesteri care a invatat tainele acestei nobile meserii este Iurie Terehov. Este unicul mester din Republica Moldova care toarna clopote cu binecuvantarea mitropolitului. Clopotele realizate de Iurie Terehov au o rezonanta aparte, o “voce” inconfundabila.

Glasul Arhanghelului

Surprinzator este si faptul ca ucenicul sau este o fata de 25 de ani care si-a asumat povara unei munci demne mai degraba pentru barbati. Mesterul impreuna cu ucenica sa se ocupa inclusiv de restaurarea vechilor clopote pe care le fac sa sune din nou ca la inceput.

Ultimul proiect al celor doi este un clopot ce cantareste aproximativ o tona, prototipul sau fiind turnat cam pe la 1876. Atelierul lui Iurie Terehov nu duce niciodata lipsa de comenzi, fiind cunoscut in majoritatea statelor ex-sovietice. Cei mai fideli clienti ai lor sunt ctitorii de lacasuri sfinte care pentru a-si vedea numele inscrise pe clopote platesc pana la 15 Euro pentru fiecare kilogram.

Sursa:

http://www.canal3.md/rom/news/social/item16489/

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

2 zile ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

o săptămână ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago