Republica Moldova

Romanii din Romania si din Basarabia, reuniti printre straini

La 4000 de km de casa romanii si basarabenii s-au unit in inima Lisabonei, in Portugalia, pentru a juca romaneste, vorbesc aceeasi limba si sarbatoresc toti ziua romanilor din Portugalia.

La Lisabona se simte mai mult ca oriunde apropierea si colaborarea dintre romanii de pe ambele maluri ale Prutului.

În grădinile Muzeului Oraşului Lisabona, în Campo Grande, s-au auzit cântecele noastre populare şi s-a sărbătorit cu mici şi cârnaţi. La “Ziua Românilor din Portugalia” au venit atât români, cât şi moldoveni, bucuroşi să se întâlnească în ţara de pe malul Atlanticului.

Romanii din Romania si din Basarabia, reuniti printre straini

Iata ca oamenii simpli, romani de pe ambele maluri ale Prutului, au reusit sa fie uniti printre straini si sa sarbatoreasca impreuna faptul ca sunt romani si impart aceeasi limba lasata din stramosi. Poate n-ar fi rau sa vada acest lucru si niste oameni ca Igor Dodon si Iurie Rosca. 

Iata deci inca un exemplu ca unirea s-a facut deja la mai multe nivele, asteptam cat mai curand si unirea la nivel politic fie prin reunirea Basarabiei cu Romania fie prin integrarea cat mai rapida a Republicii Molodova in UE. Personal noi preferam reunirea ca sa fim iarasi ce-am fost candva, o tara reintregita a romanilor, pentru romani.

Sursa:

http://stiri.tvr.ro/sarbatoare-la-lisabona–romanii-si-moldovenii-au-petrecut-impreuna-de-ziua-romanilor-din-portugalia_45460_video.html#view

Foto:TVR 1

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

5 zile ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

5 zile ago

Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României

Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…

6 zile ago

Melancolie

Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…

o săptămână ago

26 Aprilie 1917 –  Memoriul de la Darnița (Kiev, Ucraina) a românilor transilvăneni prizonieri afirmă dreptul popoarelor la autodeterminare

S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…

2 săptămâni ago

25 Aprilie 1954 – O situaţie aproape incredibilă, numele unor români decedați maghiarizate pe adeverințele de înhumare

Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…

2 săptămâni ago