De ce nu se stiu inca prezidentiabilii?

SUA, in contextul situatiei actuale din Ucraina, inca nu a hotarat viitorul presedinte din Romania; acesta este principalul motiv pentru care nu si-a anuntat nimeni din timp candidatura la presedintie in tara noastra.

In functie de ce se intampla in Ucraina si cum evolueaza treburile in conflictele de acolo cu separatistii rusi, vor aparea si viitorii candidati la presedintia Romaniei.Nu este intamplatoare “propunerea” lui Joe Biden de a “propune” romanii un presedinte care nu-i corupt sub promisiunea ca pe acela il vor avea.

Prezidentiabilii Romaniei sunt inca lasati la dospit. In functie de ce pita vrea marele licurici sa coaca, mai pufoasa sau mai crocanta, vor alege si viitorul presedinte roman. Asa ca cel mai bine ar fi sa urmarim cu atentie tara vecina caci daca vor fi surprize acolo ne putem astepta si la “surprize” de proportii in Romania.

De ce nu se stiu inca prezidentiabilii?


Aluatul din care va fi facut noul presedinte al Romaniei va fi adaptat retetei numita Ucraina. Suveranitatea Romaniei este de mult timp “donata” si dovada cea mai buna ne este pactul de coabitare si teatrul cu papusi, cu marionete controlate de fire si ate invizibile.

Ca niste ventriloci sinistri, forte exterioare Romaniei controleaza marionetele din politica romaneasca in asa fel incat romanii isi vad politicienii vorbind pe de-o parte in limba romana si pe de alta  gandind sau uneori chiar si visand in limbi straine si servind interese straine.

Concluzia este ca de aceasta data presedentia Romaniei s-ar putea sa fie nu pentru cine se pregateste ci pentru cine se nimereste. Sau mai bine spus pentru cine se pregatesc altii sau pe cine pregatesc.

Joe Biden catre romani : ” Coruptia inseamna tiranie…”

Pai si cine intretine aceasta tiranie? Cine a indemnat la pacturi de coabitare cand romanii ar fi vrut sa scape de toata clasa politica actuala? Aia de la Pungesti ce este pentru domnul Joe Biden, coruptie sau tiranie?

Sursa: Glasul-Moldovei.blogspot.md

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

2 zile ago

19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare

Pe 19 iunie 1824, în satul Șepreuș (județul Arad, Transilvania), a izbucnit o răscoală țărănească…

3 zile ago

18 Iunie 1942 – La Baia Mare ceferistul Bontoș Mihai a fost invitat de primarul orașului să-și maghiarizeze numele. A refuzat

Aceasta este o relatare istorică semnificativă despre rezistența identitară în fața maghiarizării forțate în perioada…

4 zile ago

Nu interziceți memoria Rezistenței anticomuniste! Apelul Fundației Ion Gavrilă Ogoranu către Avocatul Poporului, Curtea Constituțională și Președintele României

Domnule Președinte, Doamnă Avocat al Poporului, Domnilor judecătoriai CCR, Considerăm că vă revine o imensă responsabilitate deoarece,…

5 zile ago