Coruptie

Tinutul Secuiesc. Izolationismul a nascut saracie

O altfel de autonomie, in interes de grup

Cazul de coruptie in care este implicat seful CJ Harghita, impreuna cu acolitii sai, nu este singura operatiune din care comunitatea nu are nimic de castigat. Un alt exemplu este cel in care fostul ministru al Sanatatii,Hajdu Gabor si actualul primar al municipiului Miercurea Ciuc, Raduly Robert, au infiintat o asociatie – Asociatia Composesorala Bunurile Private din Ciuc, care a s-a declarat in mod fraudulos continuatoare unei organizatii publice infiintata in 1946 – “Bunurile Private din Ciuc”. In baza escrocheriei, au incercat sa revendice zeci de mii de hectare de padure,terenuri si imobile istorice de pe raza judetului Harghita, care s-au aflat in patrimoniul public al comunitatii.

Tinutul Secuiesc. Izolationismul a nascut saracie

Izolationismul a nascut saracie

Liderii UDMR din secuime mai acuza “atacuri” sustinute la adresa comunitatii maghiare, precum hartuirea artizanilor produselor secuiesti. In comunicat se mai subliniaza ca in ultimele zile, UDMR si-a exprimat “ferm” punctul de vedere cu privire la reorganizarea administrativa.

“Nu sprijinim initiativa potrivit careia regiunile de dezvoltare economica primesc prerogative administrative, pentru ca prin aceasta decizie s-ar crea un nou nivel birocratic, in care judetele si-ar pierde competentele, iar deciziile ar fi centralizate”, se arata in comunicat.

Covasna si Harghita sunt cele mai sarace judete din regiunea Centru, iar in cazul regionalizarii, exista sanse mari pentru comunitatea maghiara, sa beneficieze de performantele economice pe care le inregistreaza judetele Sibiu si Brasov.

“Este o realitate ca regiunile maghiare cunosc un grad de dezvoltare inferior, insa nu este vorba despre un trend recent. Este vorba despre o evolutie istorica, similara cu cea din alte judete ale Romaniei, in care nu exista suspiciuni de persecutare etnica”, a explicat Parvulescu.

Sursa:

[1] http://www.business24.ro/administratie/prefectura/tinutul-secuiesc-ce-se-ascunde-in-spatele-cortinei-etnice-coruptie-si-saracie-1528785

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

4 zile ago

19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare

Pe 19 iunie 1824, în satul Șepreuș (județul Arad, Transilvania), a izbucnit o răscoală țărănească…

5 zile ago

18 Iunie 1942 – La Baia Mare ceferistul Bontoș Mihai a fost invitat de primarul orașului să-și maghiarizeze numele. A refuzat

Aceasta este o relatare istorică semnificativă despre rezistența identitară în fața maghiarizării forțate în perioada…

6 zile ago

Nu interziceți memoria Rezistenței anticomuniste! Apelul Fundației Ion Gavrilă Ogoranu către Avocatul Poporului, Curtea Constituțională și Președintele României

Domnule Președinte, Doamnă Avocat al Poporului, Domnilor judecătoriai CCR, Considerăm că vă revine o imensă responsabilitate deoarece,…

7 zile ago