Categories: ActualitateȘtiri

COINCIDENŢE STRANII: Cu cine a stat soţia lui Boumeddiene Hayat într-un hotel din Istanbul

Este o coincidență stranie, scrie ziarul francez Le Nouvel Observateur.Potrivit presei turce, citate de ziarul francez, Diana Ramazanova, tânăra rusoaică de origine cecenă, care în 6 ianuarie, a atacat o secție de poliție situată într-un cartier istoric al Istanbulului şi a ucis un ofițer de poliție, a stat în același hotel cu Boumeddiene Hayat,soţia lui Amedy Coulibaly, unul din teroriştii de la Paris. 

Este vorba de hotelul Baden Otel Kadıköy un hotel ieftin aflat în partea asiatică a orașului.
Boumeddiene Hayat a ajuns pe 2 ianuarie la Istanbul, Diana Ramazanova din 26 decembrie. Pe 6, Diana a comis atentatul, pe 7 ianuarie au avut loc atentatele de la Paris, iar pe 8 Boumeddiene Hayat a trecut graniţa în Siria.

COINCIDENŢE STRANII: Cu cine a stat soţia lui Boumeddiene Hayat într-un hotel din Istanbul

In contextul in care aceste atacuri au avut loc la o distanta atat de mica de timp unele de celelalte nu este exclusa posibilitatea unor sincronizari si legaturi intre cele doua grupari teroriste.

COINCIDENŢE STRANII: Cu cine a stat soţia lui Boumeddiene Hayat într-un hotel din Istanbul, sursa imagine: flux24.ro

Sursa:

[1] flux24.ro

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

o zi ago

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

6 zile ago

19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare

Pe 19 iunie 1824, în satul Șepreuș (județul Arad, Transilvania), a izbucnit o răscoală țărănească…

7 zile ago

19 Iunie 1760 – În faţa proporţiei de masă a bejeniei, Guvernul Transilvaniei e silit să ia măsuri de întărire a pazei hotarelor spre a împiedica fuga ţăranilor

„În faţa proporţiei de masă a bejeniei, autorităţile sunt silite să ia măsuri de întărire…

o săptămână ago

18 Iunie 1942 – La Baia Mare ceferistul Bontoș Mihai a fost invitat de primarul orașului să-și maghiarizeze numele. A refuzat

Aceasta este o relatare istorică semnificativă despre rezistența identitară în fața maghiarizării forțate în perioada…

o săptămână ago