Categories: ActualitateȘtiri

Produsul din ARDEAL pentru care nemtii STAU LA COADA la Targul Verde de la Berlin

A devenit o tradiţie ca Pălinca Trămuţa să fie ambasadorul Bihorului la la Târgul Verde de la Berlin. Nemţii  stau la rând pentru un produs sută la sută românesc. Florian Chişe (48 de ani) este singurul bihorean prezent la Berlin, unul dintre cele mai mari târguri de produse tradiţionale din Europa. Îşi prezintă cu mândrie Pălinca Trămuţa, licoare pe care o produce de zeci de ani şi care a reuşit să-i înnebunească pe nemţi.

Nu este târg trag tradiţional în România la care bihoreanul Florian Chişe să nu participe şi să nu fie mândru de produsul tradiţional pe care-l produce de zeci de ani. Este vorba despre pălinca de Bihor, botezată Trămuţa după porecla familiei din sat, anunta Vocea Transilvaniei.

Produsul din ARDEAL pentru care nemtii STAU LA COADA la Targul Verde de la Berlin

În ultimii trei ani, bihoreanul a fost present la marele eveniment, şi s-a obişnuit să stea pe acelaşi piedestal cu mii de producători din toată lumea, fiind  mândru când nemţii stau la rând să dea pe gât o înghiţitură din licoarea magică.

„Este o băutură tradiţională românească obţinută exclusiv prin fermentarea alcoolică şi distilarea unui fruct cărnos sau a unui amestec de fructe. Pălinca Trămuţa este o băutură tradiţională rezultată din dubla distilare a prunelor bine coapte şi fermentate în vase de lemn, care are o tărie de 50-52 de grade. Pălinca Tramuţa este învechită minimum un an în vase de dud sau stejar de la care capătă o culoare uşor gălbuie păstrându-şi însă aroma şi buchetul prunelor bine coapte”, ne-a mărturisit bihoreanul Florian Chişe.

Nu reprezintă ţara oricum la târg. S-a îmbrăcat în straie populare bihorene, să arate tuturor cât de mândru este de ţara lui şi de judeţul pe care-l reprezintă. Nici “Trămuţa” nu a fost mai prejos. Pe fiecare sticlă este legat steagul României, dovadă clară că omul se mândreşte cu ţara sa.erman al Agriculturii, Hans-Peter Friedrich.

Produsul din ARDEAL pentru care nemtii STAU LA COADA la Targul Verde de la Berlin, foto: diaspora-romania.info

Sursa:

[1] diaspora-romania.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș

O pagină tragică din istoria Maramureșului, uitată și neglijată pe nedrept 27 Iunie 1944 -…

34 de minute ago

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

4 zile ago

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

o săptămână ago

19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare

Pe 19 iunie 1824, în satul Șepreuș (județul Arad, Transilvania), a izbucnit o răscoală țărănească…

o săptămână ago