Categories: Patriotism

Despre inceputurile Actiunii “Români pentru Români”

Au fost alaturi de noi in Actiune, inca de la inceput, din 6 decembrie 2014, atunci cand am mers cu daruri de Sfantul Nicolae la taranii din Doboi, Harghita si Dobolii de Jos, Covasna. Lucian Alexăndreanu si Marius Ilie Hofenpradli sunt doi dintre acei care au inteles din prima clipa necesitatea unei cat mai puternice prezente românesti in Harghita si Covasna. Va multumim dragi români pentru incredere si determinare! Poate intr-o zi ne vom vedea pe o vale din Covasna sau pe-o coasta de munte din Harghita, ne vom strange barbateste mainile privindu-ne in ochi si ne vom ruga impreuna intr-o biserica ortodoxa dintr-un sat…Pentru România.

Suntem Acţiunea “Români pentru Români” si pe 20 septembrie vom merge la Odorheiu Secuiesc, pentru elevii care dau viata singurului liceu cu predare in limba română. Carti, steaguri tricolore, rechizite, alimente de baza, dulciuri si diferite tipuri de detergenti, acestea vor fi darurile noastre pentru ei.

In vederea indeplinirii acestei misiuni vom utiliza ca si la celelate actiuni, două conturi deschise la BRD. Cont lei: RO43BRDE080SV33092560800. Cont euro: RO35BRDE080SV33092720800 (cod SWIFT: BRDEROBU). Ambele conturi sunt deschise pe numele TÎRNOVEANU ADRIANA. Banii trimisi vor fi utilizati pentru achizitionarea alimentelor, rechizitelor, diferitelor tipuri de detergenti, cartilor si steagurilor româneşti.

Daca va este mai usor puteti trimite carti (in special literatură română) si rechizite la urmatoarea adresa: TÎRNOVEANU MIHAI, Brasov, str. Liviu Cornel Babes, nr 15, bl. 20, sc. C, ap. 1.Cod postal: 500423. Telefon: 0722566606.

Aşa să ne ajute Dumnezeu!

Autor: Mihai Tirnoveanu

[tp_product id=”194130124″ feed=”396″]

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

14 ore ago

Comemorarea studenților, elevilor și luptătorilor anticomuniști arestați în noaptea de 14 spre 15 mai 1948

Liga Studenților organizează miercuri, 14 mai, de la ora 19:00, la sediul fostei Securități din…

o zi ago

Echipa noastră a publicat numărul 89 al revistei MAGAZIN CRITIC

Revista MAGAZIN CRITIC a împlinit 18 ani de apariție neîncetată. Din luna martie 2007, revista…

3 zile ago

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

2 săptămâni ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

2 săptămâni ago