Categories: Ungaria

Presa maghiara despre Patrula lui Tepes si Partidul Romania Unita

Presa maghiara manifesta interes pentru Patrula lui Tepes si Partidul Romania Unita: “Dracula are grija de oamenii batrani si saraci”. Intr-un amplu interviu acordat de deputatul roman Bogdan Diaconu ziarului online Magyar Nemzet este analizata situatia politica actuala din Romania, noua ascensiune a formatiunilor si organizatiilor nationaliste din Romania, dar in acelasi timp se face si o incercare de analogie intre Partidul Romania Unita si Jobbik, gruparea de extrema dreapta din Ungaria.

In acelasi articol este citat si liderul UDMR-ist Kelemen Hunor, care raspunde acuzatiilor aduse de deputatul Bogdan Diaconu cu privire la actele majore de coruptie din Harghita si Covasna de care sunt suspectati cei de la UDMR, se face referire la cazul deputatului fugar Marko Attila si la faptul ca acesta este ascuns cu buna stiinta de catre autoritatile de la Budapesta pentru a se sustrage urmarii penale, sfidand atat acordurile internationale cat si autoritatea statului roman in ceea ce priveste gasirea si extradarea cetatenilor romani care au savarsit infractiuni grave in dauna Romaniei.

[tp_product id=”207290391″ feed=”396″]

Publicatia online Magyar Nemzet ii contureaza deputatului Bogdan Diaconu un portret de “mancator de unguri”, un politician a carui principala agenda este politica anti-maghiara, desfiintarea si interzicerea UDMR-ului, iar Partidul Romania Unita este considerat o copie romaneasca a partidului Jobbik din Ungaria.

Sursa foto: captura http://mno.hu Magyar Nemzet

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

2 ore ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

7 zile ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago