FESTIVALUL INTERNAŢIONAL „MOŞTENITE DIN STRĂBUNI”, FOTO: Zorilebucovinei.com
La Herţa a avut loc etapa raională a celei de-a doua ediţii a Festivalului Internaţional de creaţie literar-artistică pentru elevii români de pretutindeni „Moştenite din străbuni”, organizată şi pregătită de Fundaţia Civică Raională „Gheorghe Asachi”, condusă de preşedinta Eugenia Cimborovici –Teodoreanu, în colaborare cu Secţia Raională Învăţământ, Tineret şi Sport.
Deschiderea respectivei manifestări culturale s-a desfăşurat la bustul lui Gheorghe Asachi, unde gazdele, oaspeţii din Ţară (municipiul Sighişoara, judeţul Maramureş) şi Republica Moldova (raionul Făleşti) au depus flori la piedestalul ilustrului cărturar şi deschizător de drumuri ce a văzut lumina zilei în târgul Herţa.
În cuvântul de inaugurare a ediţiei a doua a Festivalului, dna Eugenia Cimborovici-Teodoreanu, iniţiatoarea şi organizatoarea concursului, i-a felicitat pe oaspeţi, relatând pe scurt celor prezenţi despre totalurile etapei raionale Făleşti ce a avut loc la 5 mai a.c., la care au fost desemnaţi câştigătorii celor 5 secţiuni,care vor participa la etapa finală ce se va desfăşura între 24-29 mai la Sighişoara, le-a dorit succes elevilor din raionul Herţa.
Cititi intreg articolul pe zorilebucovinei.com
17 Iunie 1910 - Primul zbor al lui Aurel Vlaicu pe Dealul Cotrocenilor Aurel Vlaicu…
Blaj, 15 iunie 1863. Circular al mitropolitului greco-catolic Alexandru Sterca Şuluţiu; îndeamnă pe toţi locuitorii…
La 7 iunie 1941, autoritățile sovietice prin NKVD-ul RSS Moldovenești (Comisariatul Poporului pentru Afaceri Interne)…
Evenimentele românești de mare amploare din Transilvania din luna mai a anului 1848 au atras…
um sunt reduși la tăcere românii de pe granița de Nord Vest a României? Amenintață…
Dictatul de Viena de la 30 august 1940 a declanșat multe drame, samavolnicii și chiar…
Leave a Comment