Imn pentru domnul Tudor, sarbatorirea a 195 de ani de la Revolutia din 1821, Foto: radiocraiova.ro
Consiliul Judetean Gorj, Primaria si Consiliul Local Pades organizeaza pe 19 iunie a.c., incepand cu ora 10:00, o manifestare cultural-artistica intitulata „Imn pentru domnul Tudor“, prilejuita de implinirea a 195 de ani de la Revoluția din 1821, ce va avea loc la monumentul lui Tudor Vladimirescu, din Campia Padeșului.
Potrivit organizatorilor, la monumentul amintit, care marcheaza locul de unde a pornit Revolutia lui Tudor, vor fi rostite discursuri evocatoare si va fi oficiata o slujba de pomenire pentru Tudor si pandurii sai.
Vor lua cuvantul Gheorghe Paraschivu – prefectul județului Gorj, Ion Calinoiu – președintele Consiliului Județean Gorj si Gheorghe Nichifor – istoric. Vor fi depuse depunere de coroane de flori, iar Ansamblul Artistic Profesionist „Doina Gorjului“ va prezenta un moment literar-muzical evocator, scrie radiocraiova.ro.
Foto: radiocraiova.ro
Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…
Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…
S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…
Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…
Declinul evident al Imperiului Otoman începând cu prima jumătate a secolului XIX a încurajat mai…
Leave a Comment