Ungaria

Suedezii, suparati pe Aviatia Militara maghiara: “Nu ne mai stricati renumele avioanelor!”

Dupa ce doua avioane fabricate de catre compania suedeza Saab si aflate in utilizarea Aviatiei Militare maghiare s-au prabusit, suedezii au dat vina pe proasta mentenanta efectuata de catre armata ungara. De altfel, dupa aceste doua incidente aviatice, Ungaria a hotarat sa tina la sol pentru o vreme indelungata flota de avioane Saab JAS 39 Gripen.

Unul dintre avioanele de lupta JAS 39 Gripen al Aviatiei Militare maghiare s-a prabusit la baza militara ceha de la Caslav, pilotii avionului fiind nevoiti sa se catapulteze pentru a nu se accidenta, in timp ce aeronava a alunecat necontrolat in afara pistei.

Un alt incident cu acelasi tip de avion de lupta JAS 39 Gripen aflat in utilizarea armatei ungare a avut loc pe un aeroport din apropierea orasului Kecskemet, din centrul Ungariei, pilotul avionului fiind de asemenea nevoit sa se catapulteze din cauza unei defectiuni aparute la trenul de aterizare.

Aviatia Militara maghiara detine o flota de 14 avioane de lupta JAS 39 Gripen fabricate de catre gigantul suedez Saab.

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

4 zile ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

2 săptămâni ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

3 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

3 săptămâni ago