Dreapta "romaneasca" a virat-o prea mult catre extrema stanga!
Dreapta “romaneasca” a virat-o prea mult catre extrema stanga, imbracand o forma de bolsevism plutocratic! Pentru o vreme, politicienii asa zisi de “dreapta” din Romania s-au prefacut a fi aparatorii valorilor crestine si ai familiei traditionale, ca sa ajunga astazi sa ne arate o fata aproape radical schimbata, in care dreapta “romaneasca” propaga in spatiul public mesaje batjocoritoare la adresa batranilor si a pensionarilor, insultele la adresa parintilor sau bunicilor din Romania atingand uneori cote absolut mizerabile.
Se vede asadar ca din slugarnicie sau din lacomie, dreapta “romaneasca” a virat-o prea mult catre extrema stanga, dar intr-o forma chiar mai radicala si decat cea a comunismului, pentru ca nici macar comunistii nu batjocoreau in asemenea hal batranii si pensionarii.
Atat mesajele “de dreapta” ale unor persoane din strada cat si cele din mediul online cer batranilor sa stea cat mai departe de viata politica, jignindu-i in cele mai infioratoare moduri posibile. Nu cred sa mai existe tara in lume in care sa se propage in randul tinerilor atata lipsa de respect fata de batrani ca la noi, fie ca e motivata politic, ideologic sau religios.
Curios este ca aceeasi dreapta “romaneasca” militeaza pentru toleranta fata de toate blestematiile care ti-au trecut sau nu vreodata prin cap, multe dintre ele promovate si importate pe filiera ONG-urilor sorosiste, insa conduce avangarda unei manii sfinte impotriva “ortodoxismului habotnic” sau a valorilor si identitatii nationale. Cu alte cuvinte, dreptacii din Romania sunt impotriva oricaror forme de discriminare, exceptie facand dupa cum se vede discriminarea in functie de varsta si de ideologie politica.
um sunt reduși la tăcere românii de pe granița de Nord Vest a României? Amenintață…
Dictatul de Viena de la 30 august 1940 a declanșat multe drame, samavolnicii și chiar…
Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…
În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …
Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…
La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…
Leave a Comment