Fanii nationalei de fotbal a Ungariei: “Uram Romania de cacat!”. Fanii maghiari s-au dat in spectacol pe strazile din Lisabona, in asteptarea partidei de fotbal dintre Portugalia si Ungaria (n.r. partida incheiata cu scorul de 3-0 in favoarea Portugaliei, golurile fiind marcate de catre Andre Silva (’32), Cristiano Ronaldo (’36, ’65)).
Fanii nationalei de fotbal a Ungariei: “Uram Romania de cacat!”
Site-ul maghiar 444.hu a publicat doua clipuri video cu “reprezentatia” data de catre fanii unguri pe strazile din Lisabona, remarcand ca la minutul 4:30 din film, fanii maghiari striga : “Uram Romania de cacat!”.
In timp ce in Romania sunt condamnate pana si putinele dovezi cuminti de nationalism si patriotism romanesc (n.r. uneori culmea, chiar de catre prezentatorii unor televiziuni cu patroni unguri), ungurii au voie sa-si exprime sovinismul si extremismul pe oriunde apuca.
https://youtube.com/watch?v=IX-IzV44DyU
Foto: captura youtube
- 26 Aprilie 1917 – Memoriul de la Darnița (Kiev, Ucraina) a românilor transilvăneni prizonieri afirmă dreptul popoarelor la autodeterminare - 26 aprilie 2025
- 25 Aprilie 1954 – O situaţie aproape incredibilă, numele unor români decedați maghiarizate pe adeverințele de înhumare - 25 aprilie 2025
- 24 Aprilie 1877 – Începe războiul ruso–turc, la care ia parte și România, dornică să–și consfințească independența de stat deplină - 24 aprilie 2025