Un roman revoltat: “Pe cine deranjeaza comemorarile sau denuntarea crimelor contra umanitatii comise de URSS?!”, scrie intr-o postare pe facebook avocatul Antonie Popescu.
Dupa ce Ambasada Rusiei in Romania a publicat zilele trecute pe pagina sa de facebook un mesaj legat de masacrul de la Fantana Alba din 1941, pe care majoritatea romanilor l-au considerat insultator la adresa memoriei victimelor si familiilor acestora, dar si la adresa minimei inteligente a neamului romanesc, mai multi romani au luat pozitii transante si au tinut sa-si exprime opiniile in legatura cu acest subiect chiar pe pagina de facebook a Ambasadei Rusiei.
Mesajele transmise de catre romani Ambasadei Rusiei in Romania in urma celor publicate in urma cu cateva zile nu sunt deloc magulitoare, aratand dezaprobarea si iritarea romanilor fata de faptul ca Rusia, indiferent de regimul care se afla la conducere acolo, refuza sa-si recunoasca pana si crimele facute in istorie, negand cu nonsalanta pana si ce este de-a dreptul evident.
Un roman revoltat: “Pe cine deranjeaza comemorarile sau denuntarea crimelor contra umanitatii comise de URSS?!”
- 4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice - 4 mai 2025
- MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare - 3 mai 2025
- Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României - 2 mai 2025