România va participa, în premieră, la Jocurile Invictus, cea mai mare competiţie internaţională destinată militarilor răniţi pe front.
Televiziunea Nationala din România va difuza in exlcusivitate imagini de la cea mai mare competitie internationala dedicata militarilor raniti in teatrele de razboi: Jocurile Invictus – Canada 2017.
TVR a deplasat o echipa speciala la Toronto pentru a urmari românii care ne reprezinta tara in aceasta competitie internationala.De altfel, România participa pentru prima data la aceasta comptetitie.
Intre 23 si 30 septembrie, la Toronto, in Canada, va avea loc cea de-a treia editie a Invictus Games (n.r. Jocurile Invictus). Pentru prima oara, printre cei 550 de competitori apartinand celor 17 tari participante se vor afla si 15 români. Pentru desfasurarea in cele mai bune conditii ale acestei competitii internationale care reuneste nu mai putin de 12 probe sportive, organizatorii au mobilizat 1500 de voluntari.
- 6 Iunie 1848 – Comisarul guvernului din Pesta a ordonat luarea de măsuri severe împotriva lui Avram Iancu - 6 iunie 2025
- Cum sunt reduși la tăcere românii de pe granița de Nord Vest a României? - 5 iunie 2025
- 5 iunie 1942 – Refugiatul Coziş Ioan din comuna Tihău a fost jefuit de grănicerii unguri la punctul de trecere Dezmir - 5 iunie 2025