Știri

Hingherii de masini revin in forta la IASI

Hingherii de masini revin in forta la IASI: o actiune revoltatoare care reflecta modul in care sunt manipulate masinile ridicate de pe strada a avut loc la Iasi. 

Ieri dupa amiaza, miercuri, 11 octombrie 2017, trecand pe bulevardul Cantemir din Iasi, am observat o activitate neobisnuita: un grup de cateva persoane era angrenat intr-o anevoiasa si total neortodoxa actiune de ridicare a unei masini parcate pe marginea trotuarului.

Nu contestam acum dreptul autoritatilor de a ridica masinile parcate necorespunzator sau ilegal pe strazi, insa din cate am observat noi, operatiunea de ridicare a masinii nu prea s-a desfasurat intr-un mod corespunzator.

Hingherii de masini revin in forta la IASI

Hingherii de masini revin in forta la IASI, Foto: Fandel Mihai

Priviti imaginea de mai sus. Oare doar noua ni se pare ca operatiunea de ridicare a masinii seamana mai degraba desprinsa dintr-o reconstituire istorica despre epoca medievala?

Constatam astfel ca hingherii de masini revin in forta in Romania. Deranjat de faptul ca le sunt facute poze, unul dintre protagonistii din imagini a fost revoltat ca actiunea total neortodoxa de manipulare a masinii este imortalizata de catre aparatul foto, vociferand ca nu am avea dreptul sa-l fotografiem fara sa-i fi cerut aprobarea.

Hingherii de masini revin in forta la IASI, Foto: Fandel Mihai

Dupa ce i-am replicat ca atat timp cat se afla pe domeniul public si mai ales ca mai este implicat si intr-o actiune de interes public, avem tot dreptul de a face fotografii, a ramas putin descumpanit, privindu-ne cu neincredere.

Dar mai degraba inclinam sa credem ca pana si el a realizat ca operatiunea de ridicare a masinii se desfasura in niste conditii cel putin necorespunzatoare, iar reactia sa a izvorat tocmai pentru ca este revoltator modul cum manipuleaza masina, iar noi i-am fotografiat.

Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

2 zile ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

o săptămână ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago