Au fost arestate bestiile ce i-au omorat pe cei doi români. De ce scandalul mediatic nu-i "mai lat" atunci cand italienii ucid români?, Foto: gazetaromaneasca.com
Au fost arestate bestiile ce i-au omorat pe cei doi români. De ce scandalul mediatic nu-i „mai lat” atunci cand italienii ucid români?
Au fost arestati patru italieni, despre care autoritatile presupun ca sunt ucigasii celor doi ciobani români ucisi cu o cruzime inimaginabila in urma cu o saptamana pe campurile din apropierea localitatii Chivasso. Suspectii au refuzat insa sa colaboreze cu anchetatorii, preferand sa nu raspunda la nici una dintre intrebarile politistilor.
Din cele dezvaluite de catre anchetatori, trupurile celor doi ciobani români ucisi se aflau o distanta de 500 de metri unul de celalalt, aflate in directii opuse, ca si cum ar fi incercat cu disperare sa scape de agresori. Este una dintre cele mai socante actiuni criminale din regiune din ultima perioada, corpurile celor decedati prezentand multiple lovituri puternice in zona capului.
In ultimii ani, numerosi români au sfarsit tragic in Italia, insa presa din peninsula nu a facut niciodata un scandal mediatic la fel de tare in cazurile românilor ucisi de catre italieni, precum a facut in cazurile in care agresorii erau români, iar italienii victime.
Acesta este inca unul dintre standardele duble de care românii „se bucura” in Europa, si o mare parte din vina o poarta din pacate si autoritatile din România, care nu fac nici macar pe 10% din cat se implica alte tari europene in apararea cetatenilor lor aflati in afara hotarelor patriei natale.
Daca s-ar fi intamplat viceversa, in presa din peninsula ar fi curs tone de zoaie si laturi la adresa neamului romanesc, fara nici macar a se gandi ca autoritatile din România vor avea curajul sa ceara explicatii pentru terfelirea imaginii unei intregi tari pentru actiunile individuale ale unor specimene cu probleme.
Asadar, de ce scandalul mediatic nu-i „mai lat” atunci cand italienii ucid români?
Deputatul AUR Mihail Neamțu, preşedintele Comisiei pentru cultură, arte şi mijloace de informare în masă,…
La data de 18 aprilie 1942 în comuna Viile Sătmarului s-a petrecut încă un eveniment…
La 17 aprilie 1916 în Birchiș, Caraș Severin, sătenii nu vor să voteze candidatul ungur.…
”O țară de oi merită un guvern de lupi?” (Edward R. Murrow) Suntem un popor…
Tribunalul Mehedinți a decis că refuzul Inspectoratului Școlar Județean Mehedinți de a acorda acreditare jurnalistică…
O situație cu adevărat inumană este relatată într-una dintre lucrările istoricului român Vasile Lechințan: în…
Leave a Comment