Palestina

In Palestina a fost ridicat un monument in onoarea lui Saddam Hussein

In Palestina a fost ridicat un monument in onoarea lui Saddam Hussein

Chiar daca in Irak pare a se fi uitat cu totul de Saddam Hussein, palestinienii au ridicat de curand un monument in onoarea liderului irakian in localitatea Qalqilya, potrivit animanews.org.

Pe monumentul ridicat de catre palestinieni se poate distinge portretul lui Saddam Hussein cu palarie, avand intr-o mana o pusca ridicata in aer. Sub portretul lui Saddam exista o inscriptie in araba:

 ”Dumnezeu este minunat, trăiască națiunea, Palestina și Irakul, domnul martirilor vremii, Saddam Hussein”.

In Palestina a fost ridicat un monument in onoarea lui Saddam Hussein

Saddam Hussein a sprijinit financiar Palestina de-a lungul timpului cat s-a aflat in viata, donand milioane de dolari familiilor sinucigasilor care efecatuau atacuri armate sau sinucigase impotriva Israelului.

Asa ca liderul irakian ramane inca foarte popular in randul palestinienilor, nefiind din acest punct de vedere chiar asa o de mare surpriza ca i-a fost ridicat un monument in Palestina. In timpul razboiului din Golf din 1991, la ordinul lui Saddam Hussein au fost lansate zeci de rachete Scud asupra Israelului.

Pe stalpurile din Fâșia Gaza inca mai stau asezate portrete cu Saddam, iar palestinienii au organizat in onoarea sa numeroase manifestatii.

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment
Share
Published by
Glasul.info

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

2 zile ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

o săptămână ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago