Avram Iancu

Avram Iancu – interzis la Sibiu!

Avram Iancu – interzis la Sibiu!

Centenarul Unirii poartă deja o rană uriașă. Un bust de bronz în care este personificat Avram Iancu, “Erou al Națiunii Române”, urmând a fi așezat pe Aleea Personalităților Române din Parcul Astra cu prilejul Centenarului Unirii, a fost interzis la Sibiu de autoritățile române în cârdășie cu cele maghiare. Crăișorul a mai fost umilit acolo și în timpul vieții.

Ca român absolut nu voi tolera această insultă și dezonorare adusă memoriei “Eroului Național”, denunț execuția publică a jertfei Crăișorului din Apuseni și implicarea autorităților române în retezarea românismului și a simbolurile sale identitare. Sculptura aparține marelui artist patriot, Radu Aftenie.

Mă îndrept spre Sibiu!

Laurian Stănchescu, scriitor și jurnalist,
autorul Proiectului Avram Iancu din Parlament.

Nota noastra: Este deja strigator la cer ca pe teritoriul Romaniei sa nu fie acceptata amplasarea bustului unuia dintre eroii neamului romanesc, unul dintre cei care a fost dispus sa faca imense sacrificii pentru aceasta natiune. Refuzul amplasarii unui bust al lui Avram Iancu in orice oras al Romanei nu poate fi interpretat decat ca o dovada de rea vointa si de tradare a tarii.

Laurian Stănchescu

Laurian Stănchescu, scriitor și jurnalist român.

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

o zi ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

o săptămână ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago