libris.ro
SUA

Conservatorii din SUA afirma ca zeci de mii de afro-americani se muta definitiv in Africa

Conservatorii din SUA afirma ca zeci de mii de afro-americani se muta definitiv in Africa

Potrivit conservative-headlines.org, pe 18 ianuarie 2018 Al Jazeera a publicat un articol in care se afirma ca zeci de mii de afro-americani se vor muta definitiv pe continentul african. Actiunea lor este motivata de faptul ca vor sa scape de “neincetatul rasism si prejudecatile” din America.

In articolul publicat se afirma ca afro-americanii din orase precum San Francisco, New York si Chicago se intorc catre pamanturile stramosilor lor de pe “Continentul negru”, acolo unde ei se simt “liberi si in siguranta”, si unde nu mai sunt “cetateni de mana a doua”.

Conservatorii din SUA afirma ca zeci de mii de afro-americani se muta definitiv in Africa

La o simpla cautare pe Al Jazeera, am dat de un articol intitulat “Why some African Americans are moving to Africa“, in care sunt dezvaluite motivele pentru care unii afro-americani aleg intr-adevar sa se mute definitiv cu intreaga lor familie in Africa. 

Se estimeaza de pilda ca intre 3.000 si 5.000 de afro-americani locuiesc in Accra, capitala Ghanei. Unii dintre ei sunt profesori in orasele mici din vestul tarii, iar altii au ales diferite tipuri de antreprenoriat in capitala. Desi nu le-a fost chiar usor sa se adapteze in Ghana, afro-americanii stabiliti acolo spun ca se bucura de un statut social diferit de cel pe care l-ar fi putut avea in SUA, si se simt mai liberi si in siguranta.

In timp ce pentru unii afro-americani este important statutul social diferit de care se bucura in Africa, pentru altii este important mai degraba aspectul spiritual, vazand in mutarea lor definitiva de pe continentul african o intoarcere la origini, redescoperind vechile traditii si istoria stramosilor lor.

Reactia nativilor din Ghana atunci cand afla ca afro-americanii au ales sa paraseasca SUA pentru continentul african este una de confuzie, unii gasind cu greu explicatii pentru care niste cetateni americani ar putea lasa America pentru a veni in Africa.

 

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

2 zile ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

2 zile ago

Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României

Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…

4 zile ago

Melancolie

Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…

6 zile ago

26 Aprilie 1917 –  Memoriul de la Darnița (Kiev, Ucraina) a românilor transilvăneni prizonieri afirmă dreptul popoarelor la autodeterminare

S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…

o săptămână ago

25 Aprilie 1954 – O situaţie aproape incredibilă, numele unor români decedați maghiarizate pe adeverințele de înhumare

Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…

o săptămână ago