La 28 septembrie 1884 se inaugurează tronsonul de cale ferată Adjud-Târgu Ocna
Un deputat PSD despre calatoria cu trenul: “Viteza de rulare nu este mai mare de 5 km/oră, iar zgomotul produs sperie călătorii şi provoacă ţipete copiilor din tren”
In Parlamentul Romaniei exista si politicieni cu umor, deputata PSD Alina Teis parodiind calatoria cu trenul de pe plaiurile mioritice. Infrastructura deficitara si foarte veche, pe alocuri chiar impracticabila, ofera o experienta trista amatorilor de calatorii cu trenul prin Romania.
Politicianul mehedintean face o radiografie asupra unor portiuni din infrastructura feroviara care ofera o imagine sumbra cu privire la starea transportului feroviar pentru calatori din tara noastra.
În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…
Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…
Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…
Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…
S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…
Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…
Leave a Comment