Polonia

Polonezii solicita despagubiri de razboi colosale din partea Germaniei! Romania nu-si cere nici macar datoria oficiala pe care Germania o are fata de noi?

Polonezii solicita despagubiri de razboi colosale din partea Germaniei! Romania nu-si cere nici macar datoria oficiala pe care Germania o are fata de noi?

Care-i diferenta dintre o tara in care conducatorii isi respecta si isi iubesc poporul si una in care asa zisii sai conducatori ling clantele pe la ambasade straine pentru niste mangaieri si niscaiva deparazitari usoare, cum ar fi de exemplu niste anchete sau dosare penale inconfortabile? Ei bine, Polonia ne arata foarte clar care este aceasta diferenta: polonezii cer despagubiri uriase Germaniei dupa ce la mijlocul secolului trecut tara le-a fost devastata in urma pactului dintre Germania nazista si URSS.

Noi? Le mai canta Fritz al nostru o serenada, le mai ranjeste multumitor ca un vataf credincios pentru ca le-a facut “uitata” ditamai datoria de aproape 20 de miliarde. Datoriile reale sau inventate ale romanilor sunt impuse cu forta pentru a fi platite prin sangele si sudoarea poporului roman, pe cand despre datoriile pe care le au altii catre romani mai tot timpul se fac presiuni ca de acelea sa “uitam”.

Polonezii solicita despagubiri de razboi colosale din partea Germaniei! Romania nu-si cere nici macar datoria oficiala pe care Germania o are fata de noi?

Da’ cat sa mai uitam? Polonezii de ce nu uita?

Arkadiusz Mularczyk, deputat al formatiunii politicie aflate la guvernare in Polonia, partidul “Justiţie şi Dreptate (PiS)”, a facut in timpul unui interviu televizat o estimare asupra despagubirilor pe care Germania ar trebui sa le plateasca Poloniei pentru a se revansa fata de distrugerile provocate de armata nazista la invadarea teritoriului polonez. Suma? Enorma! Este vorba de 850 de miliarde de dolari, circa 685 de miliarde de euro.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

3 zile ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

4 zile ago

Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României

Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…

5 zile ago

Melancolie

Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…

o săptămână ago

26 Aprilie 1917 –  Memoriul de la Darnița (Kiev, Ucraina) a românilor transilvăneni prizonieri afirmă dreptul popoarelor la autodeterminare

S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…

2 săptămâni ago

25 Aprilie 1954 – O situaţie aproape incredibilă, numele unor români decedați maghiarizate pe adeverințele de înhumare

Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…

2 săptămâni ago