Știri

Români valoroși: astronomul român Ciprian Vintdevara a descoperit in anul 2015 o Nova Rosie Luminoasa

Români valoroși: astronomul român Ciprian Vintdevara a descoperit in anul 2015 o Nova Rosie Luminoasa

Aseara a avut loc Ziua Internationala a Astronomiei, fiind organizata ca de fiecare data in strada la Barlad, in parcul Victor Ion Popa.

Intr-o fotografie care a devenit virala pe retele de socializare, il puteti vedea pe Dl. Ciprian Vintdevara, muzeograf si astronom al Planetariului si Observatorul Astronomic al Muzeului “Vasile Parvan” din Barlad cum ajuta un copil sa priveasca printr-o luneta solara.

As mentiona ca celebrul astronom roman Ciprian Vintdevara a descoperit in anul 2015 o Nova Rosie Luminoasa, de fapt un nou corp ceresc nou, primul descoperit in istoria astronomiei romanesti.

Daniela Pivetescu

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Cum sunt reduși la tăcere românii de pe granița de Nord Vest a României?

um sunt reduși la tăcere românii de pe granița de Nord Vest a României? Amenintață…

12 ore ago

5 iunie 1942 – Refugiatul Coziş Ioan din comuna Tihău a fost jefuit de grănicerii unguri la punctul de trecere Dezmir

Dictatul de Viena de la 30 august 1940 a declanșat multe drame, samavolnicii și chiar…

17 ore ago

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

7 zile ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

2 săptămâni ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

3 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

3 săptămâni ago