Categories: Știri

Comicăria legată de rectificarea bugetului administrației prezidențiale

Comicăria legată de rectificarea bugetului administrației prezidențiale

În timp ce Ministrul Finanțelor, Eugen Orlando Teodorovici, vine cu o abordare “germană” cu privire la bugetul alocat administrației prezidențiale, încercând să aplice legea “la sânge”, președintele Iohannis dă dovada că ar prefera mai curând o abordare mai “românească”, sau una chiar de tip balcanic, adică una cu mult mai maleabilă, fără fermoar la pungă, și deci și cu ignorarea unor anumite rigori ale legii (n.r. se pare că la fostul primar al Sibiului e oricum boală grea partea asta cu ignorarea legii).

Mai mult decât atât, pentru a-și demonstra abordarea “balcanică”, Iohannis iese public să se plângă că i-au fost tăiați banii!? Față de nivelul anului 2014, bugetul pentru administrația prezidențială practic s-a dublat nejustificat în mandatul lui Iohannis, în comparație cu mandatul lui Băsescu.

Caracterul mercantil al lui Iohannis a tot fost demonstrat de-a lungul anilor, fiind cunoscut apetitul său pentru turism, pentru călătorii în străinatate, pentru vacanțe în locuri exotice sau luxoase. Cu toate acestea, nimeni nu a luat măsuri până la ministrul Teodorovici pentru stoparea risipei bugetare și pentru depășirea frecventă a cheltuielilor prevăzute în planurile bugetare alocate anual pentru administrația prezindețială.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Interviu cu Nicolae Patraşcan, manager de proiect într-o corporaţie

Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…

o zi ago

În România românii cer în stradă dreptul la învățământ în Colegiul Național „Mihai Viteazul” din Sfântu-Gheorghe

În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …

o săptămână ago

17 Mai 1876 – Hristo Botev și cetnicii lui pleacă din București spre Giurgiu pentru a reîncepe răscoala înăbușită între timp de turci

Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…

2 săptămâni ago

17 Mai 1653 – Are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de Vasile Lupu şi cea munteană, condusă de Matei Basarab

La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…

2 săptămâni ago

17 Mai 1882 – Ceremonia predării steagului lui Tudor Vladimirescu păstrat cu sfințenie de căpitanul artileriei lui Tudor

La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…

2 săptămâni ago

Veneția

Voi dezveli un tablou cu stimă de sine Cântecul și arta să-i faci prieteni cu…

2 săptămâni ago