Dacă după o zi cumplit de istovitoare vii acasă de la muncă, indiferent de domeniul de activitate, și în loc de o masă caldă și o vorbă bună îți găsești nevasta vrăvuind un teanc de cadouri făcute de către vecinul Costică, atunci cam cu ce impresie rămâi? Pentru ce i-ar face cadouri soției tale vecinul Costică?
În cazul României, vecinul Costică este reprezentat de câteva țări care își amestecă adeseori nasul în ciorba care o avem pe foc în bucătăria internă a statului nostru. În loc să mănânce o ciorbă pe gustul lor, românii sunt forțați să ingurgiteze tot felul de ingrediente necomestibile sau uneori chiar și otrăvitoare, pe care alții le strecoară mai mult sau mai puțin discret în oalele din bucătăria noastră.
Păi cum să nu se dea peste cap Austria s-o susțină pe Kovesi la șefia Parchetului European? Doar a fost fată bună și nu le-a deranjat nici hoția cu pădurile, nici potlogăriile legate de petrol și gaze, nici escrocheriile din domeniul bancar și cel al asigurărilor .
” Kovesi, decorată de Suedia, cu titlul de Comandor al Ordinului Steaua Polară, conferit de regele Suediei pentru lupta împotriva corupţiei din România. “, scrie digi24.ro
“Ambasadorul Frantei la Bucuresti, Francois Saint-Paul, i-a conferit marti procurorului sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, insemnele de cavaler al Ordinului Legiunii de Onoare”, scrie hotnews.ro
” Laura Codruta Kovesi, printre femeile curajoase premiate de Ambasada SUA”, scrie ziare.com
Și lista rămâne încă deschisă, pentru că sunt multe țări care i se simt datoare mai mult sau mai puțin Luluței pentru câte … “ceva”.
Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…
În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …
Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…
La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…
La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…
Leave a Comment