Categories: Evenimente

Diplomă de merit post-mortem oferită arhitectului georgian care a proiectat clădirile vechi din orașul Victoria

Orașul Victoria din județul Brașov are o istorie foarte interesantă. Pagina de facebook a Ambasadei Georgiei în România a avut astăzi o postare care ne-a atras imediat atenția. Subiectul? Un arhitect georgian (gruzin) este cel care a proiectat la mijlocul anilor ’40 ai secolului trecut multe dintre clădirile actuale ale orașului Victoria din județul Brașov.

După șapte decenii, autoritățile locale din orașul Victoria au aflat că o parte din oraș (n.r. 60 de clădiri) a fost proiectată în anul 1946 de către arhitectul georgian Longinoz Sumbadze, iar construcţiile au fost ridicate în perioada 1948 – 1958. Prin urmare, fiul arhitectului a venit în România special pentru acest eveniment special, pentru a i se înmâna diploma acordată post-mortem faimosului său tată arhitect.

Diplomă de merit post-mortem oferită arhitectului georgian care a proiectat clădirile vechi din orașul Victoria, Foto: Facebook /Embassy of Georgia to Romania

Alături de ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al Georgiei în România, domnul Nikoloz Nikolozishvili, vineri, 20 septembrie a.c., în orașul Victoria din județul Brașov s-a aflat și fiul arhitectului Longinoz Sumbadze pentru a primi diploma de merit post-mortem oferită tatălui său, un fiu care de asemenea îi moștenește pasiunea și îi continuă munca în arhitectură.

În cinstea arhitectului georgian Longinoz Sumbadze, autoritățile locale din orașul Victoria au amplasat și o placă comemorativă în parcul din apropierea Bisericii Sfinţii Împăraţi ,,Constantin şi Elena”.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Student român discriminat la Oradea pentru că purta la gât un medalion cu lupul dacic

”O țară de oi merită un guvern de lupi?” (Edward R. Murrow) Suntem un popor…

4 zile ago

Justiția apără libertatea presei: ISJ Mehedinți obligat să acorde acreditare jurnalistică publicației independente eParadigme

Tribunalul Mehedinți a decis că refuzul Inspectoratului Școlar Județean Mehedinți de a acorda acreditare jurnalistică…

5 zile ago

9 Aprilie 1942 – Horthyștii unguri i-au înjugat pe premilitarii români la grapă și au grăpat cu ei 4 jugăre

O situație cu adevărat inumană este relatată într-una dintre lucrările istoricului român Vasile Lechințan: în…

7 zile ago

Anamaria GAVRILĂ: „Toți cei care sunt împotriva sistemului sunt cenzurați.Conturile lor sunt închise. Postările dispar”

Deputatul Anamaria Gavrilă reacționează printr-o scrisoare deschisă către TikTok și Facebook: Vrem transparență! "Toți cei…

o săptămână ago

7 Aprilie 1908 – Prigonirea tricolorului românesc. Preot osândit la închisoare pentru tricolorul românesc!

La data de 7 aprilie 1908 avea loc într-o comună din Arad un samavolnic act…

o săptămână ago

Grup infracțional organizat de hărțuitori online, sprijinit de autorități și presa progresistă

Un cont vechi de aproximativ 13 ani al redactorului nostru șef, Fandel Mihai, https://facebook.com/mihai.fandel, a…

o săptămână ago