Categories: Pamflet

Palatul Victoriei, singura bodegă deschisă inainte de 1 Iunie! Cine i-a trădat?

În România lucrului bine făcut, mai toți liberalii put. Put a trabuc, a whiskey, a bere, a țigări, a corupție generalizată, a contracte cu dedicație pentru firmele pedeleprelor hămesite de atâta nehalit din bugetul statului. Pandemia asta de coronavirus, cât o fi fost ea de “pe bune”, le-a picat nehaliților portocalii, proaspăt vopsiți în galbeni, fix ca o mănușă.

La umbra ei au putut fura în neștire, atribuind contracte cui au vrut mușchii lor, și-au angajat sau numit rubedeniile până la a zecea spiță prin toate instituțiile statului, au epurat instituții întregi de reprezentanții altor coloraturi politice, au instituit o dictatură și un totalitarism mai parșiv și mai hidos decât cele din comunism.

Pentru identificarea “trădătorului” care i-a făcut pe liberali virali în spațiul virtual pentru transformarea Palatului Victoria în bodegă, s-au lansat foarte multe ipoteze, printre care una cea mai intens vehiculată este susținută și de către Gelu Vișan:

“Vă spun încă odată, chiar dacă unii se fac că nu înțeleg:
Mai important decât fotografia, este răspunsul la întrebarea
“cine a făcut-o?”
Multi s-au dus după fentă, că ar fi făcut-o Dancă.
Exclus.
Trebuie să înțelegeți un lucru: Fotografia este făcută fără acceptul celor de la masă, (e evident), fără ca ei să știe. Există o regulă: În astfel de situaii nu se fac fotografii.
Înainte de a vă spune cine a făcut fotografia, vă dau un indiciu: Fotografia este făcută de ocupantul scaunului gol de lângă Raluca Turcan, care, pentru a nu apărea în propria poză s-a ridicat sub un pretext oarecare.
Ar mai fi multe de spus: în astfel de situații, pe scaune se așează în ordinea în care se așează și în ședința de guvern, nu are ce căuta cancelarul lângă Turcan, nimeni nu stă în picioare, iar fotografia e făcută de cineva care se ridicase, etc.

Florin Cîțu, mare amator de selfie-uri penibile pe care le pune imediat pe facebook

Fotograful este deci ocupantul scaunului gol, care nu este altcineva decât Florin Câțu.
Iar Câțu nu lucrează decât la ordin. La Ordinul lui Iohannis.
A făcut-o pentru a le-o trage celorlalți, în frunte cu Orban, a și prelucrat-o un pic pentru a nu intra in cadru Vela și încă cineva.
Fotografia are un singur scop:
Capul lui Orban
Care, după această fotografie, se va clătina rău de tot, până va cădea.
Mai devreme decât anticipasem.
Urmează un nou guvern PNL.
Care va fi votat iarăși de PSD.
Cine va fi PM?
Unul care sigur nu a fost la Bodega Guvern, găsind o scuză pe ultima sută.”, a scris pe facebook Gelu Vișan

PS: Acesta este un pamflet și trebuie privit ca atare

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

3 zile ago

20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj

În anul 2020, istoricul român Vasile Lechințan publica un cutremurător studiu despre atrocitățile petrecute în…

o săptămână ago

19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare

Pe 19 iunie 1824, în satul Șepreuș (județul Arad, Transilvania), a izbucnit o răscoală țărănească…

o săptămână ago

19 Iunie 1760 – În faţa proporţiei de masă a bejeniei, Guvernul Transilvaniei e silit să ia măsuri de întărire a pazei hotarelor spre a împiedica fuga ţăranilor

„În faţa proporţiei de masă a bejeniei, autorităţile sunt silite să ia măsuri de întărire…

o săptămână ago