Aşezământul social de la Techirghiol destinat copiilor abandonați sau din familii dezavantajate și a mamelor care trec prin diferite dificultăţi îşi aşteaptă primii beneficiari, informează Basilica.
Centrul a fost inaugurat în 6 august, iar slujba de sfinţire a fost oficiată de Arhiepiscopul Teodosie al Tomisului. De luni, 9 august, centrul are porţile deschise şi deja a primit primele solicitări de găzduire.
Părintele Banu Claudiu, coordonatorul proiectului, şi voluntarii care sprijină activitatea centrului vor analiza cererile înregistrate, după care vor fi cazaţi primii beneficiari.
Părintele Claudiu a declarat pentru Basilica.ro că a făcut un apel la comunităţile parohiale din Arhiepiscopia Tomisului să transmită cazurile care pot beneficia de sprijinul aşezământului, întrucât este dovedit că există o reţinere din partea persoanelor abuzate să ceară ajutor.
Proiectul social-filantropic aparţine Parohiei „Sf. Mina” – Parc Tăbăcărie din Constanţa, unde Părintele Banu Claudiu este paroh.
Citeşte şi: Pr. Claudiu Banu: „După 6 ani de muncă, în 6 august îmi văd visul împlinit”
În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…
Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…
Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…
Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…
S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…
Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…
Leave a Comment