Ilia Kiva, fost parlamentar în Ucraina, a prezentat o hartă în care României i-ar reveni Bucovina de Nord, Foto: r3media.ro
Un fost parlamentar din Ucraina, Ilia Kiva, a prezentat pe un canal de Telegram o hartă a Ucrainei pe care susține că a văzut-o la televiziunea de stat poloneză, TVP 1. Să avem de a face cu negocieri secrete din care România iese iar “prostul Europei” și al istoriei? Cu Polonia și Ungaria care-și recuperează integral teritoriile și noi să avem iar de pierdut?
Potrivit fostului parlamentar ucrainean, Ilia Kiva, harta este rezultatul negocierilor dintre Rusia și Occident, harta fiind însoțită de următorul comentariu:
„Harta arătată pe canalul polonez de televiziune. Tot ce-am vorbit înainte și pentru ce Vestul este pregătit”.
Ilia Kiva
Fostul parlamentar nu a dat însă niciun fel de lămuriri legate de contextul în care a fost afișată harta respectivă de către televiziunea de stat poloneză TVP 1. La cum reiese grafic de pe harta respectivă, Poloniei i s-ar returna vestul teritoriului Ucrainei, Ungariei i s-ar “cuveni” Transcarpatia, iar României doar Bucovina de Nord, în timp ce Sudul Basarabiei ar reveni Rusiei.
Dacă într-adevăr au loc asemenea negocieri și România n-are iar loc la masă, înseamnă că din cauza politrucilor care ne conduc, țara noastră iar este cârpa Europei. Iată de ce la anumite momente cruciale în istorie, țara nu trebuie lăsată pe mâna Bulailor, a Chichirăilor, a Fritzilor, a Colibanilor, a Closetelor, etc, etc
Radu Buţu: Spui despre tine că eşti un moldovean, născut şi crescut în Braşov, dar…
În România lucrurile au scăpat total de sub control. Românii nu mai sunt cei care …
Hristo Botev ( Христо Ботев) a fost un poet și revoluționar bulgar. Începând cu anul…
La 17 mai 1653 are loc Bătălia de la Finta, între armata moldoveană condusă de…
La 17 mai 1882 (n.r. pe stil vechi) a avut loc ceremonia de predare a…
Leave a Comment