IASI

RXD, “Ciuma roșie”? O firmă din Iași își țepuiește angajații?

O companie din Iași, RXD, partener GLS, un fel de subcontractor pentru distribuția de colete, obișnuiește să angajeze ca șoferi, naivii care atunci când văd numele companiei GLS au încredere totală și nu mai sunt la fel de vigilenți când vine vorba de acte, hârtii, drepturi salariale, condiții de muncă, contracte de muncă, etc.

Cei de RXD au mai mereu în spațiul virtual anunțuri în care scriu așa: “Căutăm colegi noi. GLS Iași angajează curieri. Aplică acum”... Doar că CV-urile trebuie trimise la o adresă de email a firmei RXD. Mulți dintre aplicanți trec peste detaliile minore cum ar fi adresa de email a celor de RXD, firmă de care mulți nici n-au auzit vreodată în viața lor, și au încredere maximă pentru că aud de GLS, o companie care li se pare serioasă și care le inspiră încredere.

RXD, “Ciuma roșie”? O firmă din Iași își țepuiește angajații?

Ei bine, abia după ce se apucă de muncă șoferii încep să descopere leopardul de după gard: convențiile orale și salariile negociate se micșorează din drop pe contractele de muncă, multe dintre promisiunile de la interviul de angajare nu se regăsesc în contractul de muncă, iar drepturile salariale se plătesc în funcție de cheful sau starea emoțională a șefilor.

Acesta de pildă este desfășurătorul tranzacțiilor pentru un șofer care a lucrat la RXD Iași și spune că și-a primit drepturile salariale cu țârâita și că acestea nu i-au fost plătite integral conform cotractului, șefii încercând să-i scadă ba cursele efectuate, ba zilele lucrate, etc

Un alt caz, în care un alt șofer se plânge de tratamentul abuziv al celor de la RXD Iași. L-am contactat pe unul dintre reprezentanții firmei pentru a-l întreba dacă se confirmă plângerile șoferilor care au fost angajați la ei și au fugit de RXD Iași ca dracul de tămâie și i-am solicitat un punct de vedere, însă până la ora asta n-am primit nimic din partea lor.

Așadar rețeta celor de la RXD Iași este foarte simplă, dar foarte eficientă: se prezintă ca și cum ar fi GLS, dar seriozitatea și cuvântul lor nu are “față” de GLS, ci de ceva de Apa Nicolinei, sau Gârla Nicolinei, cum îi mai spun ieșenii…

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Comemorarea studenților, elevilor și luptătorilor anticomuniști arestați în noaptea de 14 spre 15 mai 1948

Liga Studenților organizează miercuri, 14 mai, de la ora 19:00, la sediul fostei Securități din…

o oră ago

Echipa noastră a publicat numărul 89 al revistei MAGAZIN CRITIC

Revista MAGAZIN CRITIC a împlinit 18 ani de apariție neîncetată. Din luna martie 2007, revista…

2 zile ago

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

o săptămână ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

2 săptămâni ago

Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României

Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…

2 săptămâni ago