Antiromanism

22 Ianuarie 1906 – Pentru cartea „Românii din statul ungar”  Ioan Russu-Șirianu e pedepsit cu amendă de 40 coroane

După o carieră de profesor de istorie la școala pedagogică de fete la București și redactor al ziarelor “Lumina pentru toți”, “Românul” lui Vintilă C.A. Rosetti și “Voința Națională”, ziaristul și scriitorul Ioan Russu-Șirianu se întoarce în anul 1891 în Transilvania și lucrează în redacția ziarului Tribuna din Sibiu, unde devine, după retragerea lui Gheorghe Bogdan-Duică, director.

Însă decizia de a se întoarce în Ardeal și a se implica în lupta politică și socială pentru drepturile și libertățile românilor transilvăneni avea să-l arunce adeseori pe Ioan Russu-Șirianu în închisorile ungurești sau să-i golească buzunarele de bani prin amenzi usturătoare primite din partea stăpânirii austro-ungare.

Pedepsit cu amendă de 40 de coroane pentru că a scris studiul/cartea „Românii din statul ungar”

La 27 aprilie 1906, publicațiile românești din Regat încep să facă pe larg cunoscută situația ziaristului și scriitorului român ardelean Ioan Russu-Șirianu, amendat cu 40 de coroane pentru cartea „Românii din statul ungar”.

„Românii din Statul Ungar” este titlul unul foarte interesant studiu datorit d-lui Ioan Russu Şirianu, dir. ziarului de peste Carpaţi, „Tribuna”. Valorosul nostru confrate tratează, cu o competinţă rară, în lucrarea aceasta documentată, cele mai palpitante chestiuni privitoare la Românii din Statul maghiar şi lămureşte cu măiestrie numărul şi comunele în care locuiesc Românii, sporul lor în interval de la 1890 — 1900, maghiarizarea, cuceririle şi pierderile, amestecul, repartizarea, viaţa familiară, contingentul militar, starea culturală, ‘ averea Românilor, emigrările — atâtea probleme aproape de inima consângenilor noştri de peste munţi. Monumentala lucrare a d-lui Ioan Russu Şirianu este o contribuţie solidă Ia Istoria socială şi politica a Românilor din regatul unguresc”. Organul partidului conservator reproduce apoi din cartea d-lui Russu Şirianu (în N-rul de la 3/16 Oct.) capitolul „Sporul Românilor”, iar în alt număr capitolul privitor la maghiarizare.”, scria ziarul Tribuna din Arad cu privire la cartea „Românii din statul ungar”

Ei bine, pentru Ioan Russu-Șirianu asta era una dintre cele mai blânde pedepse, pentru că “în primăvara anului 1894, Ioan Rusu Şirianu ispăşea la Seghedin a doua condamnare în urma proceselor de presă, ca redactor al “Foii poporului””. Deci, la doar trei ani de la revenirea sa în Transilvania, ungurii l-au răsplătit pentru activitatea sa identitară românească, cu o “cazare” involuntară la infama închisoare de la Seghedin, una al cărei drum îl luau mulți dintre fruntașii românilor din Transilvania.

22 Ianuarie 1906 – Pentru cartea „Românii din statul ungar”  Ioan Russu-Șirianu e pedepsit cu amendă de 40 coroane
27 Aprilie 1906 – Ziaristul și scriitorul Ioan Russu-Șirianu este amendat cu 40 de coroane pentru cartea „Românii din statul ungar”

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

18 Aprilie 1942 – Comuna Viile Sătmarului. Refugiatul Pop Vasile spânzurat de subsuori, timp de 5 zile, și zilnic stropit cu apă rece

La data de 18 aprilie 1942 în comuna Viile Sătmarului s-a petrecut încă un eveniment…

2 zile ago

17 Aprilie 1906, Birchiș – Sătenii nu vor să voteze candidatul ungur. Jandarmii maghiari deschid focul asupra mulţimii

La 17 aprilie 1916 în Birchiș, Caraș Severin, sătenii nu vor să voteze candidatul ungur.…

3 zile ago

Student român discriminat la Oradea pentru că purta la gât un medalion cu lupul dacic

”O țară de oi merită un guvern de lupi?” (Edward R. Murrow) Suntem un popor…

o săptămână ago

Justiția apără libertatea presei: ISJ Mehedinți obligat să acorde acreditare jurnalistică publicației independente eParadigme

Tribunalul Mehedinți a decis că refuzul Inspectoratului Școlar Județean Mehedinți de a acorda acreditare jurnalistică…

o săptămână ago

9 Aprilie 1942 – Horthyștii unguri i-au înjugat pe premilitarii români la grapă și au grăpat cu ei 4 jugăre

O situație cu adevărat inumană este relatată într-una dintre lucrările istoricului român Vasile Lechințan: în…

2 săptămâni ago

Anamaria GAVRILĂ: „Toți cei care sunt împotriva sistemului sunt cenzurați.Conturile lor sunt închise. Postările dispar”

Deputatul Anamaria Gavrilă reacționează printr-o scrisoare deschisă către TikTok și Facebook: Vrem transparență! "Toți cei…

2 săptămâni ago