Polonia isi apara cu strasnicie suveranitatea in fata abuzurilor Uniunii Europene
Autoritatile din Polonia sunt foarte ferme pe pozitia lor si se opun in continuare incercarilor abuzive ale autoritatilor de Bruxelles de a interveni cu bocancii in politica interna poloneza: “Nu vom ceda santajului”.
Beata Szydlo, sefa guvernului din Polonia, a afirmat ca se opune categoric santajului Uniunii Europene prin care autoritatile de la Bruxelles urmaresc sa impuna cu forta acceptarea cotelor obligatorii de refugiati.
Este inca o confirmare a politicii de aparare a suveranitatii si independentei polonezilor fata de deciziile si directivele inepte ale liderilor europeni, complet contrare intereselor cetatenilor statelor membre ale Uniunii.
[info]Zilele watchshop – reduceri de pana la 70%![/info]Polonia isi apara cu strasnicie suveranitatea in fata abuzurilor Uniunii Europene
Autoritatile de la Bruxelles au anuntat ca va fi demarata o a doua faza a procedurii de infringement impusa impotriva celor trei state din grupul de la Visegrad, respectiv Cehia, Ungaria si Polonia, din cauza refuzului acestor tari de a accepta cotele obligatorii de imigranti si asa zisi refugiati.
Chiar si sub amenintarea unor sanctiuni drastice impuse de catre autoritatile de la Bruxelles, Polonia nu este dispusa sa primeasca migranti din Nordul Africii si Orientul Mijlociu, clasa politica poloneza fiind pregatita sa lupte pana la capat impotriva deciziilor luate la nivel european care pun in pericol siguranta si interesele cetatenilor polonezi.
Sursa: Glasul.info
- 20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj - 20 iunie 2025
- 19 Iunie 1821 – A avut loc Bătălia de la Drăgășani, între forțele otomane ale lui Derviş Paşa și Eteria greacă condusă de Alexandru Ipsilanti - 19 iunie 2025
- 19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare - 19 iunie 2025