In Cecenia a fost infiintat primul lagar de concentrare din lume pentru homosexuali, relateaza cotidianul britanic Daily Mail. Jurnalistii britanici remarca faptul ca este pentru prima data din anii ’30 de pe vremea campaniilor anti-homosexuale ale nazistilor cand se recurge la asemenea masuri impotriva comunitatii gay.
Organizatiile non-guvernamentale se plang ca prizonierii sunt torturati si batuti pentru a dezvalui care sunt ceilalti membri ai acestei minoritati si unde se ascund acestia. Informatiile au ajuns in presa occidentala dupa ce se presupune ca 100 de barbati apartinand minoritatii gay au fost detinuti, iar trei dintre acestia au fost ucisi in Cecenia in timpul saptamanii trecute.
In Cecenia a fost infiintat primul lagar de concentrare din lume pentru homosexuali
Potrivit jurnalistilor britanici, Novaya Gazeta (Новая газета) ar fi dezvaluit ca in Cecenia autoritatile locale au infiintat niste lagare de concentare unde homosexualii sunt ucisi sau fortati sa promita ca vor parasi teritoriul republicii.
Cecenia face parte din Federatia Rusa, insa se bucura de o autonomie foarte larga, iar atat timp cat nu intra in conflict cu autoritatile de la Kremlin pot face aproape orice vor la nivel local. Din punct de vedere religios, populatia din Cecenia esta in proportie de peste 90% musulmana sunita.
- 20 Iunie 1942 – O pagină dramatică din istoria Transilvaniei: uciderea lui Lungu Ioan, un bătrân român de 70 de ani din satul Vânători, Cluj - 20 iunie 2025
- 19 Iunie 1821 – A avut loc Bătălia de la Drăgășani, între forțele otomane ale lui Derviş Paşa și Eteria greacă condusă de Alexandru Ipsilanti - 19 iunie 2025
- 19 Iunie 1824 – Răscoala de la Şepreuş din județul Arad, răscoala țăranilor români împotriva opresiunii maghiare - 19 iunie 2025