Imigranti

Papa Francisc face o declaratie socanta: “Imigrantii sunt un dar, nu o problema”

Papa Francisc a lansat marti un nou apel la solidaritate cu migrantii intr-un mesaj video difuzat cu ocazia prezentarii la Roma a Raportului Anual 2016 al Centrului Astalli despre conditiile celor care solicita azil si refugiatii sprijiniti de Serviciul Iezuitilor pentru Refugiati, organizatie internationala de caritate, catolica, transmit DPA si Radio Vatican, citate de stiripesurse.ro.

Migrantii sunt un dar, nu o problema, afirma suveranul pontif in acest mesaj, care incepe cu pagina evangheliei dupa Matei in care se spune ca la judecata de pe urma ni se va spune: ”Am fost strain si voi m-ati primit”. De aceea, cei care fug din fata razboaielor sau din cauza unei distribuiri injuste a resurselor planetei, ”este un frate cu care trebuie sa impartim painea, casa si viata”, scrie nasul.tv

Papa Francisc face o declaratie socanta: “Imigrantii sunt un dar, nu o problema”

”Fiecare dintre voi, care bateti la usile noastre”, afirma pontiful in mesaj, ”are chipul lui Dumnezeu, este trup al lui Hristos. Experienta voastra de durere si speranta ne aminteste ca suntem cu totii straini si pelerini pe acest pamant, primiti de cineva cu generozitate si fara nici un merit”. Mai mult, ”fiecare dintre voi”, a subliniat papa adresandu-se direct refugiatilor, ”poate fi o punte care uneste popoare indepartate, care face posibila intalnirea dintre culturi si religii diverse, o cale de a redescoperi umanitatea noastra comuna”.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

10 Iulie 1773 – Raportul împăratului Iosif al II-lea menționa că multe familii de români au emigrat în Moldova sau Țara Românească

Raportul final al împăratului Iosif al II-lea privitor la călătoria sa în Transilvania, din perioada…

o zi ago

10 Iulie 1667 – document scris în limba maghiară veche care menționa că pe teritoriul Austriei de azi locuiau valahi

Mențiunea de la 10 iulie 1667, într-un document redactat în limba maghiară veche, este una…

o zi ago

10 Iulie 1466 – Încep lucrările la Mănăstirea Putna, ctitorie a lui Ştefan cel Mare

La 10 iulie 1466, au început lucrările de construcție la Mănăstirea Putna, una dintre cele…

2 zile ago

9 Iulie 1907 – Era doar o femeie simplă, cu panglică-n păr. Dar era destul ca să cutremure frica imperiului

Incidentul petrecut la Brad, în 9 iulie 1907, în zi de târg, este o altă…

2 zile ago