Agricultura

Piete volante in care sunt permise doar produsele romanesti

Piete volante in care sunt permise doar produsele romanesti

Autoritatile din Timisoara au aprobat infiintarea unei piete taranesti volante, unde vor fi interzise produsele de import.Incepand cu 10 mai agricultorii locali care detin certificate de producator  isi vor putea expune gratuit produsele agricole in fiecare zi de sambata, cand va fi organizata piata.

Aceleasi autoritati sunt hotarate cu orice pret sa interzica vanzarea produselor de import in aceasta piata, avertizand ca cei care vor fi prinsi incercand sa vanda produse de import vor primi o amenda de 1000 de lei si vor pierde dreptul de a vinde in orice piata din Timisoara timp de un an de zile.

Felicitam initiativa celor din Timisoara si modelul ar trebui preluat in toate orasele Romaniei. In multe tari din UE exista aceste piete volante si s-a dovedit ca aduc multe beneficii atat producatorilor locali cat si economiilor locale.

Piete volante in care sunt permise doar produsele romanesti

Este un mic pas dar care da speranta si care trebuie incurajat. Necesare ar fi si supermaket-uri in care sa se vanda doar produse romanesti si infiintarea unor depozite pentru producatorii agricoli care sa vina in ajutorul acestora si sa poata stoca produsele lor si pe perioada iernii.

Dezavantajul mare al producatorilor agricoli din Romania este ca produsele lor nu le pot pastra corespunzator in spatii de depozitare si astfel sunt obligati sa “scape” de ele la preturi de multe ori neavantajoase, lipsa depozitelor transformandu-le in produse de sezon.

Azi in Timisoara maine in toata tara ! Asta vrem sa auzim de la toate autoritatile din Romania.

Surse/Referinte: https://ro.stiri.yahoo.com/produsele-de-import–interzise

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

View Comments

  • Tot Banatul ii fruntea tarii!

    Bravo voua! La voi s-a gasit primul plug de fier datat: 8000 de ani vechime! Genele voastre NU pot sa minta! Bravo voua din nou! Asa ar trebui sa fie in toata Romania "dodoloata"!

Share
Published by
Glasul.info

Recent Posts

Țara mea Doina XXI (2)

Se scutur’ valuri de pământ Taine mari iar s-au cernut Frații tăi în arc grupați…

o zi ago

Deputat AUR: Denunţ ferm planul subversiv maghiar „Kós Károly”, derulat în judeţul Bacău, şi solicit intervenţia urgentă a autorităţilor române

"Denunţ ferm planul subversiv maghiar „Kós Károly”, derulat în judeţul Bacău, şi solicit intervenţia urgentă…

2 zile ago

CONTABILITATE „PROGRESISTĂ”- COTIDIANUL NOULUI MARX „ADEVĂRUL” I-A NUMĂRAT MILIARDARULUI ELON MUSK CÂTE MAȘINI A VÂNDUT ÎN EUROPA

COTIDIANUL NOULUI MARX „ADEVĂRUL” I-A NUMĂRAT MILIARDARULUI ELON MUSK CÂTE MAȘINI A VÂNDUT ÎN EUROPA: DACĂ MUSK FĂCEA…

4 zile ago

Invitație, EUGEN ALUPOPANU | ,,THERE IS A LANDSCAPE IN MY HEAD’’

Dragi iubitori ai artelor, stimați colegi, avem bucuria de a vă invita la vernisajul expoziției…

6 zile ago

Heraclit din Efes și învățătura sa

Pr. Mănescu Cătălin Vasile Viața și gândirea lui Heraclit Heraclit s-a născut în Efes (Asia…

o săptămână ago

Marșul pentru Viață – Sâmbătă, 29 martie 2025. Comunicat de presă

Sâmbătă, 29 martie 2025, în cadrul și la finalul campaniei „Luna pentru viață 2025”, va…

2 săptămâni ago