Republica Moldova

Nu vorbiti despre unire – UNITI-VA!

Cand ungurii vor sa dezmembreze Romania, cand rusii vorbesc de asemenea de redesenarea hotarelor tarii noastre hai sa ii surprindem si sa le aratam ca romanii au stiut sa fie solidari si uniti atunci cand le-a fost mai greu si sa readucem Basarabia acasa!

Nu e destul sa vorbim despre unire, trebuie sa actionam si acum se pare ca este momentul imperativ s-o facem! In 2009 tinerii basarabeni erau cat pe ce sa produca o schimbare prin care unirea ar fi devenit o realitate. Din pacate nu mai este entuziasmul din anii ’90 si trebuie sa ne regasim acel entuziasm si acea dorinta de reintregire a neamului romanesc!

Nu vorbiti despre unire – UNITI-VA!

Priviti cat de emotionant si de frumos este acest moment artistic oferit de Corul Liceului Prometeu din Chisinau, intitulat “Indemn la UNIRE”. Auziti Glasul Moldovei lui Stefan cel Mare care cere reintregirea tarii pe care el a lasat-o mostenire urmasilor urmasilor sai?
Vedeti cu cata patima canta acest cor minunat despre unire si despre reintregirea unei tari dezbinate? Basarabia a fost abandonata ca un Hristos intre pagani si supusa unor actiuni ingrozitoare pe parcursul a zeci de ani de ocupatie sovietica.
E timpul ca Basarabia sa se intoarca acasa. Pana vor crede ungurii ca pun mana pe Transilvania hai sa aducem Basarabia la patria mama, hai sa refacem Moldova lui Stefan cel Mare. Puterea sta in Unire asa ca hai sa ne unim.
Noi, cei de la Glasul Moldovei, vom continua sa militam pentru unirea celor doua state romanesti si pentru reintregirea neamului romanesc atata timp cat vom avea suflare.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

2 octombrie 1602 – Moartea lui Stroe Buzescu, “Cavalerul” de la Teișani și Jertfa pentru Țară

Istoria neamului românesc este presărată cu figuri de eroi care, prin sabia și credința lor,…

3 ore ago

2 octombrie: Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian; Sfânta Muceniţă Iustina fecioara

de: Pr. Ştefan Sfarghie – Ziarul Lumina Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian a trăit pe vremea împăratului Diocleţian (284-305)…

4 ore ago

29 septembrie 1944 – Jertfa românilor din Tărian, județul Bihor

Istoria neamului nostru e plină de momente de cumpănă, în care românii ardeleni au plătit…

3 zile ago

28 Septembrie 1940 – Calvarul românilor expulzați din Nord-Vestul Ardealului

Ziua de 28 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu litere negre în istoria românilor din nord-vestul…

3 zile ago

28 septembrie 1882 – Nașterea lui Vasile Pârvan, cel care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională

La 28 septembrie 1882 se năștea la Huruiești în județul Bacău, Vasile Pârvan, istoric, arheolog,…

4 zile ago