Klaus Johannis la Chisinau – Avem o limba comuna, istorie comuna, cultura comuna

Presedintele Romaniei, Klaus Johannis, a sustinut vineri, incepand cu ora 11:00, impreuna cu predeintele PDLM, Vlad Filat, o conferinta de presa in care au subliniat importanta alegerilor parlamentare de pe 30 noiembrie care au loc in Republica Moldova.
Cei doi oficiali fac parte din aceeasi familie politica europeana(PPE) si au vorbit despre relatiile de prietenie dintre cele doua state romanesti, exprimandu-si convingerea ca ambele vor urma calea europeana.

Klaus Johannis la Chisinau – Avem o limba comuna,istorie comuna, cultura comuna

Klaus Johannis la Chisinau – Avem o limba comuna,istorie comuna, cultura comuna
Iata ce a declarat Klaus Johannis in cursul acestei conferinte:

 

Vizita vine in contextul alegerilor pe care le aveti. Ma aflu aici pentru a va exprima intregul meu sprijin pentru consolidarea democratiei si alinierea la normele europene a Republicii Moldova.Este evident, dar vreau sa subliniez caracterul special al relatiilor dintre Romania si Republica Moldova. Avem o limba comuna, avem istorie comuna, cultura comuna, traditii pe care tarile noastre le  impartasesc.Nu exista o alta tara decat Republica Moldova care este atat de importanta pentru noi, romanii, pentru Romania, pentru relatiile externe ale Romaniei.

Romania are o datorie de necontestat fata de Republica Moldova. Unul din obiectivele principale ale politicii externe a Romaniei este sustinerea in cel mai clar mod cu putinta a parcursului european al Republicii Moldova.  

Evolutia Republicii Moldova in relatia cu UE a fost impresionanta. Intre Republica Moldova si UE va exista o zona de liber schimb sustinuta pe reducerea taxelor vamale si accesul nelimitat aplicat produselor moldovenesti pe marea piata europeana. Cetatenii Republicii Moldova nu mai au nevoie de viza cand doresc sa calatoreasca in Spatiul Schegen.  Romania va sprijini ca si pana acum aderarea prin sustinerea intereselor Republicii Moldova in fata UE. Aderarea Republicii Moldova la UE este un proiect national al Romaniei si imi doresc mult ca aceasta sa se intample in perioada mandatului meu de presedinte al Romaniei.

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

22 Octombrie 1940 – Ziua alungării preotului român Simion Mogoș din Ojdula. O rană adâncă în sufletul românesc al Ardealului

În toamna întunecată a anului 1940, odată cu impunerea rușinosului Dictat de la Viena, Ardealul…

3 zile ago

16 Octombrie 1897 – Ziua când a fi român și a nu-ți ascunde dragostea de țară însemna “agitație” împotriva statului

16 Octombrie 1897, Ziua în care “agitația” a însemnat iubire de neam La 16 octombrie…

o săptămână ago

Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam și Țară”

COMUNICAT DE PRESĂ 0011/IS/PGN/17.10.2025 Partidul Glasul Neamului: „Unitatea suveranismului românesc, o datorie față de Neam…

o săptămână ago

Vasile Slabu: “Acum suntem generația morții pentru că cei de la putere nu ne mai vor!”

Suntem într-o situație extremă în țară și poporul român este distrus din toate punctele de…

o săptămână ago

Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru”

Comunicat de presă Partidul Glasul Neamului: „ANAF, jos labele de pe gemul nostru” Partidul Glasul…

o săptămână ago