Categories: Oculta mondialaȘtiri

Darius Vâlcov: “Acordul cu FMI nu mai trebuie continuat”

Controversatul acord cu FMI “trebuie dus până la capăt şi nu mai trebuie continuat”, a spus în timpul unui interviu la RFI ministrul de Finanţe, Darius Vâlcov. El a mai adaugat că”nu sunt semne că ar urma anul viitor o criză”, insa Romania are o solutie de rezerva pentru o asemenea situatie, “faimosul buffer de cinci miliarde, care între timp a ajuns la aproape 9,2 miliarde”.

Întrebat dacă e posibil riscul ca România să fie nevoita sa se împrumute mai scump de pe alte pieţe, fără a avea un acord cu FMI, Darius Vâlcov a răspuns:

“Eu nu cred că acest risc este real. Sunt păreri şi păreri. Sunt unii specialişti care susţin încheierea unui nou acord cu FMI şi Comisia Europeană, bine, am cam rămâne ultimii din Europa care am face acest lucru şi sunt alţii care susţin părerea mea şi anume că nu mai trebuie continuat, trebuie dus până la capăt acest acord şi nu mai trebuie continuat”.

“Cred că acest risc, unicul de fapt pe care îl tot vehiculează pe piaţă anumiţi analişti nu este extrem de serios. Aici depinde foarte mult de ratingul ţării, depinde foarte mult de istoricul şi România începe să aibă de doi ani de zile un istoric bun şi mai mult decât atât, depinde de performanţa economică şi de modul în care duci la bun sfârşit o execuţie bugetară şi bineînţeles la felul în care se mişcă economia. Dacă noi ne facem treaba internă, nimeni nu va veni cu un rating defavorabil, astfel încât împrumuturile pentru refinanţare pe care noi le facem să fie dezavantajoase pentru statul român”, spune ministrul de Finanţe.

Darius Vâlcov: “Acordul cu FMI nu mai trebuie continuat”

Darius Vâlcov: “Acordul cu FMI nu mai trebuie continuat”

Sursa:

[1] cotidianul.ro

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

3 zile ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

5 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

2 săptămâni ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

2 săptămâni ago