Categories: Ucraina

COMEMORAREA EROILOR ROMÂNI LA BUDINEŢ

La 8 mai a.c., pentru prima data in Ucraina, s-a sarbatorit Ziua memoriei si concilierii, adica a impăcării tuturor acelor, care au luptat impotriva fascismului in anii celui de-al doilea razboi mondial, s-au jertfit pentru independenta tarii, de orice parte n-ar fi fost ei, a egalarii in drepturi a tuturor veteranilor.

COMEMORAREA EROILOR ROMÂNI LA BUDINEŢ

[tp_product id=”194134510″ feed=”396″]

In satul Budineţ, raionul Storojineţ, in acea zi, la crucea-monument, inaltata in memoria celor ce nu s-au intors de pe campurile de lupta, au ramas sa-si doarma somnul de veci in pamant strain – in Siberia, Kazahstan, Karelia, pe tarmul lacului Onega s. a. – fara mormant,  fara cruce la capatai, a avut loc comemorarea consatenilor ce s-au jertfit pentru apararea Neamului si Credintei stramosesti, organizata de catre Floarea Dumitriuc, presedinta organizatiei locale a veteranilor.

Citeste intreg articolul pe zorilebucovinei.com

COMEMORAREA EROILOR ROMÂNI LA BUDINEŢ, foto: zorilebucovinei.com

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

4 Mai 1775 – A avut loc o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată de Poarta Otomană monarhiei habsburgice

În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…

5 zile ago

MAE dezminte “lista neagră” a Administrației americane referitoare la sancțiuni impuse găștii uzurpatoare

Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…

5 zile ago

Invitație la lectură: Secția Amazoanelor – File din istoria spionajului horthyst pe teritoriul României

Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…

7 zile ago

Melancolie

Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…

o săptămână ago

26 Aprilie 1917 –  Memoriul de la Darnița (Kiev, Ucraina) a românilor transilvăneni prizonieri afirmă dreptul popoarelor la autodeterminare

S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…

2 săptămâni ago

25 Aprilie 1954 – O situaţie aproape incredibilă, numele unor români decedați maghiarizate pe adeverințele de înhumare

Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…

2 săptămâni ago