Protest de amploare in Piata Victoriei din Bucuresti. Se striga: "Asasinii, asasinii...", foto: digi24.ro
Un numar impresionant de oameni au iesit in strada marti, 3 noiembrie 2015, pentru a protesta in Bucuresti. Protestarii s-au intalnit in Piata Universitatii, dupa care au plecat spre Piata Victoriei, dorind sa ajunga la sediul Guvernului. Se scandeaza “Asasinii, asasinii!”, „Coruptia ucide”, “Iesiti din casa daca va pasa” sau “Nu plecam acasa, mortii nu ne lasa”.
Protestul a fost organizat pe Facebook, pe pagina „Demisia Piedone, subordonatilor lui si tuturor celor raspunzatori”, iar oamenii de pe retele de socializare s-au mobilizat incepand cu ora 18:00 pentru a iesi in strada si sa se stranga in Piata Universitatii.
Din Piata Universitatii oamenii au pornit spre sediul Guvernului si treptat protestul s-a tranformat in unul de amploare, numarul protestatarilor crescand de la aproximativ 2.000, cati erau la inceput pana la peste 10.000 de persoane. Proteste asemanatoare au loc la acest moment si in Piata Sfatului din Brasov si in Piata Unirii din Cluj.
Foto: digi24.ro
Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…
În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…
de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…
Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…
La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…
NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…
Leave a Comment