Schimb cultural intre Romania si Coreea, prezentat la Universitatea A. I. Cuza Iasi
Coreenii sunt indragostiti de portul nostru popular national, poate una dintre cele mai bune carti de vizita ale neamului romanesc. Pe data de 26 februarie, incepand cu ora 10:30, in in Sala Senatului, corpul A al Universitatii “Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) Iasi a avut loc o prelegere sutinuta de prof.dr. Jeong o Park, de la Hankuk University of Foreign Studies, Seoul, director al Departamentului de Studii Romanesti si Profesor de Onoare al UAIC. Profesorul a sustinut prelegerea cu titlul “Comparatia culturala dintre Romania si Coreea“, scrie bzi.ro
Domnul Jeong o Park este profesor universitar doctor la Hankuk University of Foreign Studies, Colegiul de Studii Central şi Est Europene, Departamentul de Studii Româneşti, propus de către Biroul Senat, in 2010, potrivit informatiilor postate pe uaic.ro.
In imaginea de mai sus, 6 iulie 2010, Sala Senatului, ceremonia de decernare a titlului de Profesor de Onoare domnului profesor universitar doctor Jeong O PARK, de la Hankuk University of Foreign Studies, Colegiul de Studii Central şi Est – Europene, Departamentul de Studii Româneşti.
Sursa/Foto: bzi.ro
În anul 1316, pentru a-şi asigura sprijinul clujenilor, Carol Robert de Anjou le-a acordat, prin…
Atacul „Cămășilor Albe”, Jertfă și biruință la Mărășești, 19 august 1917 Ziua de 19 august…
În zbuciumatul început de secol XX, când românii din Transilvania trăiau sub povara dualismului austro-ungar,…
17 August 1916 – „Nu mai sunt Carpații!” Strigătul lui Octavian Goga și jertfa României…
Anul 1849 a adus cu sine nu doar speranțele libertății născute din revoluția pașoptistă, ci…
Revoluția de la 1848 a aprins în toate provinciile românești flacăra libertății și a dreptății…
Leave a Comment