Igor Dodon: "Renato Usatîi joaca in favoarea unionistilor", foto: Moldova 1
Igor Dodon, presedintele Partidului Socialistilor din Republica Moldova, a participat joi, 24 martie, la emisiunea televizata „Moldova în Direct”, la postul Moldova 1, unde a facut o declaratie inedita: “Renato Usatîi joaca in favoarea unionistilor”. Alaturi de Igor Dodon, a participat si analistul politic Vitalie Catană, intr-o emisiune in care s-au dezbatut mai multe subiecte fierbinti: unirea Republicii Moldova cu Romania, federalizarea Republicii Moldova si schimbarile actuale de pe scena politica.
Curentul unionist din Republica Moldova incepe cu adevarat sa-i sperie pe cei care se opun ideii unirii dintre Romania si Republica Moldova, mai ales acum, cand randurile unionistilor sunt ingrosate chiar si de catre cetateni moldoveni de alte etnii decat cea romana, inclusiv rusi, ucraineni, gagauzi, etc.
Dupa ce i-a adresat o scrisoare presedintelui Romaniei, Klaus Iohannis, in care il roaga sa nu sustina unionismul de pe cele doua maluri ale Prutului, Igor Dodon isi ataca acum mai nou fostii parteneri politici din Republica Moldova, pe care ii acuza in direct la o emisiune de televiziune ca fac jocurile unionistilor.
Igor Dodon, presedintele Partidului Socialistilor din Republica Moldova, a adresat o scrisoare presedintelui Romaniei, Klaus Iohannis, in care il roaga pe acesta sa nu sustina curentul unionist, argumentand ca fiecare dintre cele doua state romanesti trebuie sa ramana in hotarele sale, chiar daca au acum o relatie foarte buna.
Foto: Moldova 1
În aprilie 1775, a urmat o convenție turco-austriacă în Constatinopole, prin care Bucovina este cedată…
Informație zilei, lansată de către postul de televiziune România TV, este combătută și contrazisă chiar…
Cu ceva timp în urmă am intrat în posesia unei cărți foarte interesante care redă…
Eram și noi ca stele aprinse în boltă Clipesc fermecător și se salută Am dat…
S-a vorbit din păcate și se vorbește extrem de puțin despre un eveniment semnificativ din…
Atunci când se vorbește despre maghiarizarea forțată a românilor de pe teritoriul Transilvaniei, majoritatea au…
Leave a Comment