Categories: AntiromanismCultural

Imbecilitate tehnocrata – taxa pe cartile imprumutate de la biblioteca!

Intr-o Romanie in care domneste tot mai mult incultura si analfabetismul, ministrul culturii, Vlad Alexandrescu, doreste sa introduca o taxa pentru cartile imprumutate de la biblioteca!

ZiuaNews anunta o initiativa incredibil de imbecila a ministrului (in)culturii, Vlad Alexandrescu, care a lansat recent in dezbatere publica proiectul de modificare si completare a Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, un proiect legislativ care prevede o multime de propuneri imbecile.

“Insa, una dintre modificariile acestei legi depaseste orice imaginatie si nici macar Ceausescu, Hitler ori Stalin n-au gandit o asemenea aberatie. Ministrul Vlad Alexandrescu vrea „remuneratie echitabila” pentru cei care imprumuta carti de la biblioteca, adica taxa pentru cei care iau carti pentru citit acasa. Este incredibil! Cum a putut un ministru al Guvernului Romaniei sa propuna o asemenea imbecilitate, mai ales acum cand interesul pentru lectura si numarul cititorilor din biblioteci a scazut dramatic?”, scriu cei de la ziuanews.ro

Imbecilitate tehnocrata – taxa pe cartile imprumutate de la biblioteca!

In contextul in care si asa interesul pentru citit carti a scazut enorm, in loc sa se caute solutii pentru a trezi interesul romanilor pentru cultura, in loc sa se faciliteze accesul la cultura ne trezim acum cu un ministru tehnocrat care cauta sa ingradeasca pana si ultimele centre de raspandire a culturii in Romania?

Potrivit  proiectului de modificare si completare a Legii nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe, elevii si studentii romani vor putea lectura pe viitor doar pe bani in bibliotecile publice si universitare!

 

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Am revenit! De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani?

De ce pensionarea personalului didactic mai devreme de 65 de ani? Acum, aproximativ 8 ani, ceream…

2 zile ago

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

2 săptămâni ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

2 săptămâni ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

3 săptămâni ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

3 săptămâni ago