Șezatoarea din Voinești Covasna renaște in jurul unui razboi de țesut
Șezatoarea din Voinești Covasna renaște in jurul unui razboi de țesut.
Femeile se unesc in jurul Tradiției pentru afirmarea identitații romanești.
Dupa foarte mulți ani șezatoarea din Voinești incepe din nou sa dea naștere straielor populare romanești, sa impleteasca povești și legende vechi in panza vie ce a inveșmantat Neamul nostru de-a lungul mileniilor.
Se transmite astfel Tradiția în rândul generațiilor actuale, în jurul războiului de țesut adunandu-se femei de toate vârstele, dar și copii dornici să învețe de la mamele si bunicile lor tainele costumului strămoșesc, căci da, într-un mod ”miraculos” există și astfel de copii (de exemplu Ana Sandulea).
Aceste românce din Voinești, precum și cele din Zăbala sau din zona Întorsurii Buzăului care se reunesc în șezători scriu la propriu pagini vii de istorie, istoria românească din Covasna.
Doamne ajută, doamnelor și domnișoarelor, din suflet vă urez mult succes!
Vineri 27 mai, ora 18, sediul Asociatiei Cultural Creștine Justinian Teculescu.
Autor/Foto: Mihai Tirnoveanu
Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…
În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…
de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…
Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…
La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…
NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…
Leave a Comment