Actualitate

GUY VEHOFSTADT: “Marea Britanie a pierdut in ultimele opt ore 350 de miliarde de dolari, o suma mai mare decat contributia la bugetul UE in ultimii 15 ani”

Guy Verhofstadt, liderul grupului politic ALDE din Parlamentul European a ajuns la o concluzie alarmanta in urma BREXIT. Acesta a concluzionat pe Twitter faptul ca Marea Britanie a pierdut in urma referendumului pentru parasirea comunitatii europene, doar in intervalul de aproximativ opt ore, circa 350 de miliarde de dolari, o suma mai mare decat contributia la bugetul UE in ultimii 15 ani.

GUY VEHOFSTADT: “Marea Britanie a pierdut in ultimele opt ore 350 de miliarde de dolari, o suma mai mare decat contributia la bugetul UE in ultimii 15 ani”

“In last 8 hours, UK lost $350bn, which is a greater amount than they contributed to EU budget over last 15 years – including rebate “, a postat Guy Verhofstadt pe Twitter

Intre anii 2007-2014, contributia Marii Britanii la bugetul UE a reprezentat aproximativ 11% din bugetul total al Uniunii Europene.

Marea Britanie a fost considerata cea de-a doua mare economie din Uniunea Europeana, fiind de asemenea si una dintre cele mai mari puteri militare europene, cat si un important centru financiar la nivel mondial.

 

 

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

2 Iulie – T𝐫𝐞𝐜𝐞𝐫𝐞𝐚 𝐝𝐢𝐧 𝐢𝐬𝐭𝐨𝐫𝐢𝐞 𝐢̂𝐧 𝐯𝐞𝐬̦𝐧𝐢𝐜𝐢𝐞 𝐚 𝐢𝐥𝐮𝐬𝐭𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐯𝐨𝐢𝐞𝐯𝐨d Ștefan cel Mare, manifestare organizată de Muzeul Judeţean “Ştefan cel Mare” din Vaslui

"„𝐄𝐭𝐞𝐫𝐧𝐚̆ 𝐫𝐞𝐜𝐮𝐧𝐨𝐬̦𝐭𝐢𝐧𝐭̦𝐚̆ 𝐢𝐥𝐮𝐬𝐭𝐫𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐯𝐨𝐢𝐞𝐯𝐨𝐝, 𝐒̦𝐭𝐞𝐟𝐚𝐧 𝐜𝐞𝐥 𝐌𝐚𝐫𝐞!” Miercuri, 2 iulie 2025, începând cu ora 10:00,…

21 de ore ago

A.D. Xenopol Remembered: Historian of Romania, Philosopher of Europe

Alexandru Dimitrie Xenopol was born on March 24, 1847, in Păcurari, a settlement in Iași, the…

2 zile ago

ZILELE REZISTENȚEI. Ediția a 16-a. 18-20 iulie 2025, la Sâmbăta de Sus

Programul manifestărilor din cadrul Zilelor Rezistenței 18-20 iulie 2025, Mănăstirea Sâmbăta de Sus Vineri 18.07:…

3 zile ago

Experimentul Pitești – realitate ocultată, suferință uitată

Experimentul Pitești nu este doar o pagină întunecată din istoria României, ci una dintre cele…

3 zile ago

27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș

O pagină tragică din istoria Maramureșului, uitată și neglijată pe nedrept 27 Iunie 1944 -…

4 zile ago