Mihai Tirnoveanu

Românii din Harghita și Covasna, eroii lui Mihai Eminescu, eroii limbii române și ai credinței ortodoxe

Românii din Harghita și Covasna, eroii lui Mihai Eminescu, eroii limbii române și ai credinței ortodoxe.
De la Taina Botezului până la ultima rugăciune ortodoxă rostită în limba română, viața lor este o luptă continuă pentru România. Fiecare strigăt de copil năScut român aici este un vers de Mihai Eminescu.

Românii din Harghita și Covasna, eroii lui Mihai Eminescu, eroii limbii române și ai credinței ortodoxe

Au stat multă vreme singuri, abandonați din diferite considerente politicianiste. Au rezistat, căci Eminescu din Inima Țării nu poate pieri. E timpul ca noi, cei de peste munți, să rostim împreună cu ei, cu eroii aceștia ce-i avem printre noi, o rugăciune și un cânt, căci Inima Țării, Harghita și Covasna, Eparhia Munților, a noastră este și va fi, în veacul vecilor. Amin!

Autor/Foto: Mihai Tirnoveanu

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

3 zile ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

6 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

2 săptămâni ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

2 săptămâni ago