Antiromanism

BNR este din nou de partea strainilor: “Anchetarea multinaționalelor ar fi o greșeală fatală”!

BNR este din nou de partea strainilor: “Anchetarea multinaționalelor ar fi o greșeală fatală”! In timp ce in Polonia autoritatile au obligat bancile sa returneze o parte din marja de curs valutar perceputa la incasarea ratelor in cazul imprumuturilor facute in franci elvetieni, in Ungaria autoritatile au ajutat imprumutatii iar in Croatia s-a adoptat conversia creditelor din franci elvetieni in euro, in Romania cei care au avut proasta inspiratie sa se imprumute in franci elvetieni au fost adusi la disperare, ba chiar in unele cazuri disperate s-a ajuns chiar si la tragedii precum sinuciderea.

Dupa ce mai multi lideri politici din Romania au vorbit despre faptul ca BNR este mai degraba partizana cu interese total straine cetatenilor romani, iata ca purtatorul de cuvant al BNR, Dan Suciu, sare din nou apararea firmelor straine, spunand ca anchetarea multinationalelor ar fi „o greșeală fatală”.

BNR este din nou de partea strainilor: “Anchetarea multinaționalelor ar fi o greșeală fatală”!

“Cred ca e deplasata o asemenea ancheta. La BNR nu vrem sa intram intr-o astfel de retorica. E o retorica legata de multinaţionale care depaseste poate problema fundamentala care ţine de repartiţia profiturilor, de circulația capitalului. E o problema transnaţionala asta.”, a declarat Dan Suciu pentru Digi 24

Prezent in emisiunea “24 de minute” de la postul de televiziune Digi 24, purtatorul de cuvant al BNR, Dan Suciu, considera ca intentia autoritatilor din Romania de a ancheta in Comisia SRI o eventuala implicare a multinationalelor in cee ce priveste organizarea si sustinerea protestelor din strada ar fi “deplasata”.

PS: La cum s-a comportat de ani buni incoace BNR, cred ca ar fi mai indicat sa se numeasca mai degraba BMN, adica Banca Multi-Nationalelor, pentru ca in perioada postdecembrista nu s-a remarcat niciodata prin faptul ca ar fi cu adevarat o banca NATIONALA pentru romani!

Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Tendința petrecerilor minimaliste: mai multă joacă, mai puține brizbrizuri, aceeași bucurie

Deschideți orice rețea de socializare și veți fi bombardați de imagini ale unor petreceri pentru…

13 ore ago

22 Iulie 1910 – La Blaj, jandarmii unguri descing de brâie tricolore, peste 20 feciori şi fete şi le fac proces de contravenţie şi agitaţie

La 22 iulie 1910, în Blaj, unul dintre cele mai importante centre spirituale și culturale…

3 zile ago

15 Iulie 1858- Au fost tipărite în Moldova, primele mărci poștale. Acestea erau vestitele “Cap de bour” a căror primă emisiune cuprindea patru timbre

15 iulie 1858 – „Cap de Bour”, prima marcă poștală românească, simbol al demnității și…

o săptămână ago

15 iulie 1514 – Înfrângerea de la Timișoara și sfârșitul marii răscoale țărănești conduse de Gheorghe Doja

La 15 iulie 1514, lângă Cetatea Timișoarei, se încheia unul dintre cele mai dramatice episoade…

o săptămână ago