Economie

O mare companie americana isi muta activitatile pe plan european in România

O mare companie americana isi muta activitatile pe plan european in România

Una dintre cel mai importante companii americane producatoare de software intentioneaza sa-si mute majoritatea activitatilor europene in România. Pentru a reduce costurile, cei care conduc compania care a ajuns sa fie cel mai mare producator de aplicatii software, au decis ca vor fi transferate toate activitatile pe plan european de suport hardware catre România.

Mutarea aceasta neasteptata din partea companiei americane Oracle pare sa fie confirmata si de catre publicatia britanica The Register, care a dedicat un articol referitor la aceasta intentie.

Din cei 424 de angajati pe care Oracle ii are angrenati in astfel de activitati in Europa, un numar de 137 s-ar afla deja in Romania, potrivit digi24.ro.

O mare companie americana isi muta activitatile pe plan european in România

Cu scopul de a fi reduse costurile, aproape 300 de angajati ai companiei Oracle din afara Romaniei ar urma sa fie concediati. Se estimeaza astfel ca activitatea din Germania si Spania ar urma sa fie inchisa pana la sfarsitul lunii februarie a anului 2018, iar activitatile din Franta si Italia ar urma sa fie si ele inchise pana la sfarsitul aceluiasi an.

Masura celor de la Oracle in Europa vine aparent neasteptat, insa statisticile privind veniturile companiei arata ca vanzarile de software si hardware ale Oracle pe continentul european au scazut continuu.

Sursa: Glasul.info

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

A.D. Xenopol Remembered: Historian of Romania, Philosopher of Europe

Alexandru Dimitrie Xenopol was born on March 24, 1847, in Păcurari, a settlement in Iași, the…

4 ore ago

ZILELE REZISTENȚEI. Ediția a 16-a. 18-20 iulie 2025, la Sâmbăta de Sus

Programul manifestărilor din cadrul Zilelor Rezistenței 18-20 iulie 2025, Mănăstirea Sâmbăta de Sus Vineri 18.07:…

o zi ago

Experimentul Pitești – realitate ocultată, suferință uitată

Experimentul Pitești nu este doar o pagină întunecată din istoria României, ci una dintre cele…

o zi ago

27 Iunie 1944 – Trei români au fost legați de stâlpi și împușcați de către armata horthystă la Sighet, jud Maramureș

O pagină tragică din istoria Maramureșului, uitată și neglijată pe nedrept 27 Iunie 1944 -…

3 zile ago

25 Iunie 1942 – Cum se petrecea colonizarea cu unguri a unei comune din Cluj prin deposedarea de locuințe a românilor

În perioada interbelică comuna Cuzdrioara ( acum în județul Cluj) făcea parte din județul Someș,…

6 zile ago