Bucovina

„În Ucraina, nici unei minorităţi nu îi pot fi limitate drepturile la învăţământ”

„În Ucraina, nici unei minorităţi nu îi pot fi limitate drepturile la învăţământ”

Luni, 5 februarie curent, Teodor Meleşcanu, Ministrul Afacerilor Externe al României, a avut, la Bucureşti,  o întrevedere cu omologul său ungar Peter Szijjarto. În cadrul întâlnirii cei doi miniştri au pus în dezbatere, în particular,  art.7 al Legii Învăţământului în Ucraina, accentuând că  vor continua strânsa colaborare pe acest subiect ca, în Ucraina, drepturile existente ale minorităţilor naţionale la învăţământul în limba maternă trebuie să fie respectate.

„În Ucraina, nici unei minorităţi nu îi pot fi limitate drepturile la învăţământ”, a subliniat Peter Szijjarto, informează www.hirado.hu.

„În Ucraina, nici unei minorităţi nu îi pot fi limitate drepturile la învăţământ”

Cei doi miniştri au ajuns la consens şi în privinţa faptului că guvernul de la Kiev va trebui să negocieze cu comunităţile naţionale, înainte de a pune în practică, din 2023, controversata lege, astfel încât să îndeplinească în totalitate cerinţele Comisiei  Veneţiene în problematica respectivă,în privinţa problemei minorităţilor, oficialii ajungând la înţelegerea comună că ambele state – România şi Ungaria – să conlucreze şi în continuare în privinţa acestei problematici.

Cititi intreg articolul pe ZorileBucovinei.com

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

Călători între cer și înapoi

Frumoși călătoriîntre stele și ploivom fi.Neluați în seamă ca frunza de toamnă.Frumoși călători între cer…

3 zile ago

Partidul Glasul Neamului sărbătorește Ziua Națională a României la Galați, în fața Monumentului Eroilor (1916-1918)

În ziua sfântă de 1 Decembrie, când întreaga suflare românească își îndreaptă gândul către împlinirea…

4 zile ago

Comunicat. În legătură cu distrugerea troiței de la Tâncăbești

de Florin Dobrescu Mă numesc Florin Dobrescu și anunț public faptul că, în dimineața zilei…

5 zile ago

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în Dobrogea

Înființarea Organizației Județene Tulcea a Partidului Glasul Neamului: un pas hotărât pentru demnitatea românească în…

7 zile ago

27 Noiembrie 1919 – Organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad, ce are denumirea de IME (Iredentista Magyar Egyesulet)

La 27 Noiembrie 1919 organele Siguranţei de stat au descoperit o organizaţie iredentistă din Arad,…

7 zile ago

Un an de represiune (2). TÂNCĂBEȘTI. O tradiție memorială inofensivă de 30 de ani. Documente inedite din ultimele 3 decenii

NOTA AUTORULUI: Imaginile au caracter strict documentar și istoric. Scopul publicării lor și a acestui…

o săptămână ago