Coruptie

America Latina devine refugiu si “loc de azil” pentru fostii basisti si alaiul acestora?

America Latina devine refugiu si “loc de azil” pentru fostii basisti si alaiul acestora? Dupa Bica si Udrea, fuge si Sergiu Diacomatu in Costa Rica?

Potrivit unor surse citate de Antena 3, Sergiu Diacomatu a parasit tara in data de 9 aprilie a.c. si nu s-a mai intors, ajungand in Costa Rica langa celelalte doua “refugiate”, Elena Udrea si Alina Bica.

UPDATE: Vineri, 13 aprilie, in timpul unor emisiuni televizate, Sergiu Diacomatu a sustinut prin interventie telefonica faptul ca se afla in vacanta in Columbia si nicidecum in Costa Rica.

Despre faptul ca pentru multi ani de zile in Romania a existat un standard dublu in ceea ce priveste mafia portocalie, a vorbit destul de mult o mare parte a presei, si aici ne referim bineinteles la presa care nu face parte dintre multitudinea de publicatii care se codosesc pe langa institutiile de forta ale sistemului.

Daca institutiile de forta din Romania ar fi consultat macar anchetele din presa locala, ar fi descoperit cu siguranta ca in jurul lui Sergiu Diacomatu sunt o gramada de “afaceri” cu iz pestilential. Numeroase anchete de presa ii creionau un portret nu tocmai magulitor acestui personaj, in unele cazuri fiind publicate chiar si dovezi clare care aduceau la lumina niste aspecte care confirmau ca in jurul sau se desfasoara niste lucruri cel putin “neortodoxe”.

Sergiu Diacomatu, fost membru PMP

America Latina devine refugiu si “loc de azil” pentru fostii basisti si alaiul acestora?

“Intalnirea mea cu domnul Sergiu Diacomatu a fost initiata de domnia sa, in urma cu putin timp, cateva saptamani, m-am referit la domnia sa cu termenul de mafiot intr-o emisiune de televiziune (…)

Exista niste articole de presa, exista niste date, niste dosare, niste probleme cu legea (…)

In acceptiunea aceasta a jafului de la ANRP, domnul Diacomatu fiind vicepresedinte la ANRP, s-a improprietarit termenul de mafioti care au devalizat niste sume uriase…”, spunea Laura Chiriac intr-o emisiune de televiziune de la Realitatea TV 

Sa intelegem ca o parte a statului paralel, aripa basista, se muta in Costa Rica?

Caracatita din jurul lui Bica, sursa imagine: nasul.tv

Glasul.info

Portalul Românilor de Pretutindeni - pledoarie pentru panromânism Contact: redactie@glasul.info

Leave a Comment

Recent Posts

2 octombrie 1602 – Moartea lui Stroe Buzescu, “Cavalerul” de la Teișani și Jertfa pentru Țară

Istoria neamului românesc este presărată cu figuri de eroi care, prin sabia și credința lor,…

2 ore ago

2 octombrie: Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian; Sfânta Muceniţă Iustina fecioara

de: Pr. Ştefan Sfarghie – Ziarul Lumina Sfântul Sfinţit Mucenic Ciprian a trăit pe vremea împăratului Diocleţian (284-305)…

3 ore ago

29 septembrie 1944 – Jertfa românilor din Tărian, județul Bihor

Istoria neamului nostru e plină de momente de cumpănă, în care românii ardeleni au plătit…

3 zile ago

28 Septembrie 1940 – Calvarul românilor expulzați din Nord-Vestul Ardealului

Ziua de 28 septembrie 1940 rămâne înscrisă cu litere negre în istoria românilor din nord-vestul…

3 zile ago

28 septembrie 1882 – Nașterea lui Vasile Pârvan, cel care a ridicat arheologia și istoriografia noastră la rang de demnitate națională

La 28 septembrie 1882 se năștea la Huruiești în județul Bacău, Vasile Pârvan, istoric, arheolog,…

4 zile ago